Jakość wody w kąpieliskach UE poprawiła się
Według corocznego sprawozdania dotyczącego jakości wody w kąpieliskach UE, przedstawionego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Środowiska, większość kąpielisk spełniała w 2008 r. normy w zakresie higieny. W sezonie kąpielowym około 96% nadmorskich terenów kąpielowych i 92% kąpielisk nad jeziorami i rzekami spełniało minimalne normy.
W 2008 r. liczba monitorowanych kąpielisk wzrosła o 75. Spośród 21 400 kąpielisk monitorowanych w całej Unii Europejskiej w 2008 r. dwie trzecie znajduje się na terenach nadmorskich, a pozostałe nad rzekami i jeziorami. Najwięcej kąpielisk nadmorskich znajduje się we Włoszech, w Grecji, we Francji, w Hiszpanii i w Danii, zaś największa liczba kąpielisk śródlądowych położona jest w Niemczech i we Francji.
Począwszy od 1990 r. ogólna jakość wody w kąpieliskach w UE znacznie się poprawiła. W okresie od 1990 r. do 2008 r. odsetek kąpielisk wykazujących obowiązkowe wartości (spełniających minimalne wymogi w zakresie jakości) wzrósł z 80% do 96% w przypadku kąpielisk nadmorskich oraz z 52% do 92% w przypadku kąpielisk śródlądowych. W latach 2007-2008 zwiększył się odsetek kąpielisk spełniających wymogi zarówno w przypadku kąpielisk śródlądowych, jak i nadmorskich (odpowiednio o 1,1 i 3,3 punktu procentowego).
W celu określenia ich jakości woda pochodząca z kąpieliska jest badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, dla których dyrektywa dotycząca wody w kąpieliskach ustanawia wartości obowiązkowe. Państwa członkowskie muszą przestrzegać wartości obowiązkowych, ale mogą przyjąć bardziej surowe normy i niewiążące wartości zalecane.