Kijanki wykryją zanieczyszczenia wody
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wyoming wskazują, że genetycznie zmodyfikowane kijanki żab sprawdzają się jako wrażliwe detektory szybkiego wykrywania zanieczyszczeń w wodzie – wynika z artykułu opublikowanego w „Environmental Science and Technology”.
Specjaliści odkryli, że kijanki afrykańskiej żaby szponiastej „rozjaśniają się” w odpowiedzi na zanieczyszczenia i w tym samym czasie mogą wskazać na obecność wielu rodzajów substancji chemicznych. Prof. Paul Johnson z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wyoming uważa, że badanie spełni oczekiwania dotyczące rozwoju technologii pozwalających na szybkie wykrywanie fizjologicznych skutków zanieczyszczeń środowiskowych.
Nowa metoda wykrywania zanieczyszczeń bazuje na genetycznej modyfikacji kijanek tak, by umożliwić zielonemu białku fluoryzującemu sygnalizować zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmach, a wywołane przez zanieczyszczenia. „Kijanki są szczególnie pożyteczne jako środowiskowe detektory ponieważ wykształcają system odpornościowy, jak również złożony – podobny do ludzkiego – system krążenia, ale dorastając w ciągu dni, a nie lat” – mówi prof. Johnson.