Koniec handlu kością słoniową?
Kość słoniowa nadal jest przedmiotem legalnego handlu w Chinach, ale tylko do końca tego roku. Chińskie władze zobowiązały się do znacznego ograniczenia sprzedaży kości słoniowej i obróbki tego surowca do 31 marca 2017 r., a do końca roku do całkowitego zamknięcia największego na świecie legalnego rynku kości słoniowej – informuje WWF.
Oficjalny zakaz handlu wyrobami z ciosów słoni w Państwie Środka to ogromny krok na przód w międzynarodowej walce z kłusownictwem słoni – ogłosił WWF. Ekolodzy mają nadzieję, że zamknięcie rynku zmniejszy popyt na kość słoniową, a to z kolei będzie najskuteczniejszym wsparciem dla walki o przetrwanie słoni. Obecnie trzy największe rynki handlu kością słoniową, czyli Chiny, Hong-Kong oraz USA, są zamykane.
Niestety poza legalnym rynkiem istnieje także ten nielegalny. Dlatego równolegle do działań rządów, konieczna jest akcja edukacyjna – podkreśla Marzenna Nowakowska z WWF Polska. – Podniesienie świadomości ludzi na temat ochrony słoni i aktywne wsparcie organów ścigania w walce z nielegalnym handlem powinno dać duże efekty – dodaje.
Na świecie żyją trzy gatunki słoni. Słoń indyjski w Azji, który jest także udomowiony. W Afryce zaś słoń afrykański – największy ważący nawet ponad 7 ton gatunek – i słoń afrykański leśny, który jest najmniejszy, waży do 3,5 tony.
Mimo działań organizacji ekologicznych i obrońców praw zwierzą w 2011 roku świat został zaalarmowany, gdy kłusownicy zabili w Afryce około 20 tysięcy słoni. Wydawało się, że gorzej być nie może, jednak słonie dalej giną. Jest to głównie spowodowane ogromnym popytem na kość słoniową w krajach azjatyckich, a szczególnie właśnie w Chinach.
WWF i TRAFFIC zachęca chiński rząd do współpracy z innymi rządami, organizacjami, sektorem prywatnym i społecznością lokalną. TRAFFIC jest gotowy do zapewnienia wsparcia technicznego dla monitorowania rynków kości słoniowej i pomoc w budowaniu zdolności organów ścigania do skutecznego wdrażania krajowego zakazu kości słoniowej w Chinach.
Nadzieją na poprawę sytuacji słoni, szczególnie w Afryce, jest też odnotowany w raporcie organizacji „Save the Elephants” z 2015 r drastyczny spadek cen nieobrobionej kości słoniowej z 2100 dolarów do 1100 dolarów za kilogram. To dowód spadku popytu i nadzieja dla dzikich słoni w Afryce i Azji.
TRAFFIC jest programem ochronnym, powstałym dzięki WWF i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Działa również we współpracy z Sekretariatem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).