Kraje G8 o globalnym ociepleniu
Podczas szczytu we włoskim L’Aquila kraje G8 zobowiązały się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 2°C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 roku.
W zeszłym roku państwa grupy G8 postanowiły ograniczyć emisje o połowę do roku 2050, nie określiły jednak, w jaki sposób osiągną ten cel. Tym razem zdecydowano, że udział krajów rozwiniętych w tym zadaniu wyniesie 80 proc.
Kraje rozwijające się (Chiny, Indie, Brazylia, Meksyk i Republika Południowej Afryki) chcą, aby członkowie grupy G8 zatwierdziły cele na rok 2020 i zapewniły wsparcie finansowe i technologiczne potrzebne do walki ze zmianami klimatu. Podobny postulat wysuwają organizacje ekologiczne, których zdaniem, bez wsparcia finansowego krajów rozwijających się w ich adaptacji do zmian klimatycznych nie uda się zatrzymać globalnego ocieplenia.
Zarówno państwa grupy G8 jak i kraje rozwijające się uznały, że średnia temperatura na świecie nie powinna wzrosnąć o więcej niż 2°C, gdyż przekroczenie tego progu oznaczałoby utratę kontroli nad zmianami klimatu.
ONZ ma nadzieję sfinalizować nowe światowe porozumienie w sprawie radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na grudniowym szczycie COP15 w Kopenhadze. Zawarta umowa ma zastąpić obowiązujący obecnie Protokół z Kioto.