Mexico City walczy o czyste powietrze
Miasto Meksyk jest trzecią co do wielkości metropolią na świecie i największą na półkuli zachodniej. Z populacją sięgającą ponad 22 mln. mieszkańców i szeroko rozwiniętym przemysłem, posiada zarazem jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza i odpowiedzialne jest za 1,5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego powstał projekt, który zakłada szereg rozwiązań w celu stworzenie przyjaznego mieszkańcom środowiska miejskiego.
Władze miasta postanowiły podjąć próbę oczyszczenia skażonego powietrza w metropolii. Projekt „Sustainable Housing Units” zakłada budowę zrównoważonych budynków miejskich, korzystających z ekologicznych metod poboru energii i oszczędnej gospodarki wodnej.
Projekt przewiduje zastosowanie pionowych ogrodów na budynkach mieszkalnych, umieszczenie filtrów wody deszczowej oraz baterii słonecznych. Do tej pory miasto zagospodarowało w ten sposób 700 metrów kwadratowych ścian budynków, przekształcając je w zielone połacie roślinne z systemem filtracji deszczówki.
Według Marco Antonio Hernándeza z firmy zajmującej się instalacją „zielonych” dodatków, władze miasta finansują obecnie 30 podobnych projektów w innych częściach stolicy.
Szacuje się, że co roku 4 tys. mieszkańców miasta umiera bezpośrednio na skutek toksycznych chemikaliów obecnych w powietrzu. Tamtejsza Komisja Praw Człowieka orzekła, że poziom zanieczyszczeń jest tak wysoki, że „narusza ludzkie prawo do życia w zdrowym środowisku”.