GMO. Monsanto wycofuje się z Europy. Uprawy GMO w Europie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Monsanto wycofuje autoryzacje nowych odmian GMO w Europie

Monsanto wycofuje autoryzacje nowych odmian GMO w Europie

Firma Monsanto zapowiedziała wycofanie z Komisji Europejskiej większości wniosków o dopuszczenie do uprawy genetycznie modyfikowanych odmian roślin użytkowych. – poinformował Reuters.
Decyzja jest wynikiem opóźnień związanych z systemem deregulacji odmian GMO w Unii Europejskiej. Jak podaje „The Daily Telegraph” Unia Europejska nie zatwierdziła żadnej nowej uprawy GMO od 1998 roku.

Decyzja o rezygnacji z kontynuowania autoryzacji dotyczy czterech wniosków o zezwolenie na uprawę transgenicznych odmian: kukurydzy NK603, kukurydzy MON88017, soi MON40-3-2 i buraka cukrowego H7-1.

Z drugiej strony przedstawiciele Monsanto zapowiedzieli, w przypadku uprawy kukurydzy MON810, którą można obecnie uprawiać na terenie Unii (za wyjątkiem państw, które wprowadziły moratoria na jej uprawę, w tym Polski) proces autoryzacji będzie kontynuowany.

„Pozycja firmy Monsanto w Europie jest bardzo silna. By lepiej służyć europejskim rolnikom chcemy zainwestować kilkaset milionów w konwencjonalną produkcję nasion i hodowli.” – powiedział „The Daily Telegraph” rzecznik prasowy firmy Monsanto. „Poza tym uprawy biotechnologiczne doskonale sprawdzają się w pozostałej części świata. By w pełni skupić się na tych regionach, nie będziemy już zajmować się wnioskami o dopuszczenie upraw genetycznie modyfikowanych odmian roślin użytkowych” – dodał.

W zeszłym roku niemiecki koncern chemiczny BASF ogłosił, że zawiesi rozwój genetycznie modyfikowanych upraw przeznaczonych na europejski rynek. Powodem decyzji była rosnąca niechęć europejskich konsumentów do GMO. Koncern zapowiedział, że chce skupić się na rozwoju w Ameryce i Azji.

Ekologia.pl, źródło: Reuters, The Daily Telegraph

4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

GMO może krzyżować się z dzikimi gatunkami, konsekwencją może być spadek bioróżnorodności i powstanie superchwastów odpornych na herbicydy.