Naukowcom udało się sklonować mysz z kropli krwi
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Naukowcom udało się sklonować mysz z kropli krwi

Naukowcom udało się sklonować mysz z kropli krwi

Japońskim naukowcom udało się sklonować mysz z kropli krwi pobranej z ogona myszy-dawczyni. Wyniki badań zostały opublikowana na łamach czasopisma „Biology of Reproduction”.

Białe myszy w laboratorium, fot. Aaron Logan/Wikipedia CC

Białe myszy w laboratorium, fot. Aaron Logan/Wikipedia CC

Zespołowi Atsuo Ogury z Riken BioResource Center w Tsukubie udało się przenieść jądro białej krwinki do niezapłodnionej komórki jajowej, z której wcześniej usunięto jej własne jądro. Powstały zarodek został umieszczony w macicy zastępczej matki. Sklonowana samica była zdrowa, żyła tyle samo, co inne gryzonie i mogła się rozmnażać.

„Cenny materiał genetyczny można pozyskiwać z komórek krwi i wykorzystywać go do klonowania, bez konieczności usypania dawcy.”– powiedzieli naukowcy na łamach BBC News.

Nie jest to pierwszy eksperyment zespołu badaczy z Riken BioResource Center w Tsukubie. Wcześniej specjalistom udało się stworzyć 600 identycznych mysich klonów.

Wypowiadając się na temat badań, profesor Robin Lovell-Badge z MRC National Institute of Medical Research w Londynie, przyznał, dzięki tak dobremu opanowaniu techniki klonowania możliwe będzie tworzenie genetycznych kopii zwierząt o pożądanych cechach – na przykład po to, by produkować więcej mięsa czy ratować ginące gatunki.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Biology of Reproduction”;
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Naprawa uszkodzeń DNA by usunąć wadę serca, o której pisałam to przyszłość, ale leczenie marskości wątroby, czy oparzeń jest nam bliższe:)

Same klony ginących gatunków będą słabsze od osobników macierzystych, będą mieć krótsze telomery-będą się szybciej starzeć i nagromadzenie niekorzystnych mutacji punktowych. Lepiej rozmnażać ginące gatunki w niewoli i adaptować je do środowiska oraz tworzyć im rezerwaty przyrody, leczyć chore osobniki, usuwać zagrożenia np. mszyce w lesie. Jednak klonowanie tkanek i narządów to przełom dla medycyny, wyobraźmy sobie człowieka z wadą serca, który potrzebuje przeszczepu i naukowcy hodują mu nowe serce na bazie jego materiału genetycznego, tylko z naprawionym materiałem genetycznym-bez wady, to serce będzie całkowicie zgodne tkankowo-człowiek po przeszczepie nie musi brać immunosupresantów, tak samo leczyć marskość wątroby, oparzenia, nawet w przyszłości urazy kręgosłupa.