Cmentarze toną w śmieciach | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Nawet 100-120 tys. ton odpadów rocznie! Cmentarze toną w śmieciach

Nawet 100-120 tys. ton odpadów rocznie! Cmentarze toną w śmieciach

Wypalone i potłuczone znicze, plastikowe wieńce i doniczki z kwiatami, kartony i resztki ziemi w jednym pojemniku – szacuje się, że po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kilogramów odpadów. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a zalegają na cmentarzach i w ich okolicach jeszcze na długo po świętach, zaśmiecając środowisko i szpecąc otoczenie.

Fot. Robson90/Shuttertock

Fot. Robson90/Shuttertock

Każdego roku miliony Polaków odwiedzają groby swoich bliskich, by uczcić ich pamięć zapaleniem symbolicznego znicza, kwiatami i wieńcem. Według szacunków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec, w 2023 roku Polacy kupili 300 milionów zniczy za 700 milionów złotych, a ponadto wydali 300 milionów złotych na kwiaty, tym samym zajmując pierwsze miejsce w Europie. Należy jednak pamiętać, że to tylko część wprowadzanych do obiegu przedmiotów, bo eksperci szacują, że na wydatki związane ze Wszystkimi Świętymi przeznaczamy nawet miliard złotych rocznie. To tyle samo, ile wart jest rynek zniczy w Polsce, z czego połowa przypada właśnie na Wszystkich Świętych.

Zakupy generują także odpady. Jak szacuje Stowarzyszenie „Polski Recykling”, każdego roku przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów. Niestety segregacja na polskich nekropoliach w dalszym ciągu rzadkość, ponieważ jej prowadzenie zależy od umowy między właścicielem cmentarza a firmą prowadzącą zbiórkę. Tymczasem surowce trafiające do cmentarnych kontenerów należą do różnych frakcji, które po segregacji mogłyby zostać ponownie zagospodarowane. Szkło, plastik PET, z którego wykonane są wieńce czy wkłady do zniczy, które obecnie generują szacunkowo nawet 70 tys. ton odpadów, a mogą stanowić wysokokaloryczne paliwo alternatywne, do wykorzystania np. w branży energetycznej. Sztuczne kwiaty i kapturki do zniczy, szacunkowo, mogą generować ok. 30-50 tys. ton odpadów.

Pamiętajmy, że zasady segregacji odpadów, takie same jak w całym kraju, obowiązują także na cmentarzach. Takie odpady kwalifikowane są jako komunalne, więc to gminy i samorządy lokalne odpowiedzialne są za zapewnienie odwiedzającym możliwości segregacji zużytych zniczy czy wieńców – przypomina Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”. Warto, aby podmioty mające wpływ na sposób zbiórki i zagospodarowania odpadów: samorządy lokalne, administracja cmentarzy, związki wyznaniowe, uświadamiały odwiedzających cmentarze na temat zasad i korzyści płynących z segregowania, a także proponowały rozwiązania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów, jak zniczodzielnie – miejsca, w którym można zostawić niepotrzebne znicze do wykorzystania przez innych.

Szacuje się, że po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kilogramów odpadów. Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju funkcjonuje około 13 tysięcy cmentarzy, gromadzona jest na nich ogromna ilość surowca, który mógłby zostać poddany recyklingowi. Ograniczenie każdego kilograma odpadów jest na wagę złota, ponieważ niezagospodarowany surowiec trafia na wysypiska cmentarzy szpecąc i zatruwając środowisko przez długie lata. Warto pamiętać, że na tę sytuację mają wpływ zarówno działania na szczeblu samorządu lokalnego, jak i decyzje podejmowane przez każdego z nas.

 

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments