Dlaczego nakrętki są przyczepione do butelek | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Nikt nie lubi nakrętek przymocowanych do butelek! Ale mają pomóc w recyklingu

Nikt nie lubi nakrętek przymocowanych do butelek! Ale mają pomóc w recyklingu

Hurra, problem odpadów z tworzyw sztucznych został rozwiązany – od tego lata wszystkie plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą być wyposażone w zakrętkę przymocowaną do butelki. Uważa się, że jeśli zakrętka jest dołączona do butelki, prawdopodobieństwo, że konsumenci ją wyrzucą będzie mniejsze – butelka i zakrętka zostaną razem poddane recyklingowi.

Przytwierdzone nakrętki do butelek

FotoDax/Shutterstock
Spis treści

Według North Sea Foundation plastikowe nakrętki do butelek należą do pięciu najbardziej śmiercionośnych form śmieci oceanicznych. Zakrętki są często zjadane przez ptaki i ssaki morskie, a ich połknięcie może mieć potencjalnie śmiertelne konsekwencje. Raport organizacji dotyczący butelek ujawnił również, że w ciągu ostatnich 30 lat podczas sprzątania plaży znaleziono 20 milionów kapsli.

Problemem plastikowych nakrętek postanowiła zająć się Unia Europejska. Za sprawą dyrektywy Single Use Plastics (SUP), od lipca 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania.

„Od 2024 r. butelki z tworzywa sztucznego będą musiały posiadać przytwierdzone nakrętki, a od 2030 r. będą musiały być wykonane co najmniej w 30 proc. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Aby ułatwić recykling, do 2029 r. 90 proc. plastikowych butelek trzeba będzie poddać selektywnej zbiórce” – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Rozwiązanie ma usprawnić proces recyklingu. Zwolennicy zmian sugerują też, że nowe konstrukcje są bardziej praktyczne i higieniczne. Producenci napojów nie zwlekali z wprowadzeniem zmian i część produkuje już butelki z przytwierdzonymi nakrętkami.

Nakrętki w praktyce

Ludzie zaczęli już narzekać, że trudno im pić z nowych butelek, bo zakrętka przeszkadza lub utrudnia nalewanie z butelki. Jest oczywiście rozwiązanie, które polega po prostu na oderwaniu nakrętki. Jak napisał jeden z internautów: „To nie jest wygodne i bezpieczne. Siedząc w samochodzie, trzeba zamykać butelkę obiema rękoma” – dodał, że jeśli go to denerwuje, po prostu zrywa zakrętkę. Inny zauważył, że przez zakrętki przymocowane do butelek nie można bezpiecznie zamknąć butelki, chyba, że oderwiemy nakrętkę. Co oczywiście podważa cel nowych przepisów.

Zakrętki przytwierdzone do butelek to kolejny przykład sposobu działania UE. Ale czy rzeczywiście rozwiązuje problem plastikowych odpadów? Prawdziwym problemem jest to, że tworzywa sztuczne powstają w tak ogromnej ilości, rozkładają się zbyt długo i nie trafiają do recyklingu – tylko 9% odpadów z tworzyw sztucznych jest pomyślnie poddawanych recyklingowi. To właśnie sprawia, że irytujący i chroniczny problem – śmieci – staje się problemem znacznie poważniejszym i długoterminowym.

Czym jest dyrektywa SUP?

Dyrektywa Single Use Plastics (zwaną również Dyrektywą Plastikową) jest częścią europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Nowe przepisy przewidują przede wszystkim ograniczenia i obowiązki związane z wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz z ich selektywną zbiórką. UE zalicza do nich również luźne nakrętki jednorazowych butelek PET na napoje. Obecnie prowadzone są prace nad ogólnoeuropejskimi normami dotyczącymi nakrętek w celu ułatwienia wprowadzenia dyrektywy dla wszystkich państw członkowskich. Ich uchwalenie oczekiwane jest wkrótce.

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

idea dobra, ale w praktyce to męczące próbować napić się wody z butelki przy której sterczy nakrętka a potem ją zakręcić.