OECD: powodzie zagrożą 150 mln ludzi w miastach
Zagrożenie powodziami będzie w latach 70. naszego wieku trzykrotnie większe niż obecnie i obejmie aż 150 mln ludzi – wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Według raportu zagrożonych obecnie jest 40 milionów ludzi. Liczba ta będzie rosnąć. Wpływ na jej wzrost będą miały cztery czynniki: zmiany klimatu, osiadanie gruntów wzrost liczby ludności i rozwój miast. Globalne ocieplenie spowoduje podniesienie się poziomu mórz i przyniesie ze sobą o wiele częstsze i poważniejsze burze oraz inne katastrofy żywiołowe.
W badaniu posłużono się charakterystyką podatności 130 portowych miast na zagrożenie wielką powodzią o skali, jaka zdarza się raz na 100 lat.
I tak np. Miami na Florydzie będzie zagrożone falą sztormową, która spowoduje zalanie miasta przez przybrzeżne wody, oraz narażone na szkody spowodowane przez wichury. Narażone obecnie mienie w Miami ma wartość 400 mln dolarów. Jego wartość wzrośnie – jak się ocenia – do 2070 roku do ponad 3,5 bilionów dolarów. Zatem skutki katastrofy będą bardziej dotkliwe niż obecnie.
Chiński Kanton stanie się drugim z najbardziej zagrożonych miast w kategorii wartości zagrożonego w 2070 roku mienia. Zagrożonymi miastami będą po Kantonie Nowy Jork, Kalkuta, Szanghaj, Bombaj, Tiencin, Tokio, Hongkong i Bangkok – wyliczyli autorzy raportu.
Raport pod rozwagę stawia kwestie o kluczowym znaczeniu i podkreśla pilną konieczność osłabiania zmian klimatu oraz opracowania strategii adaptacyjnych, uwzględniających wiedzę o zagrożeniach, na poziomie miasta – powiedział Jan Corfee-Morlot, starszy rangą polityczny doradca OECD ds. klimatu.
Realizacja projektów ochrony miast przed zalaniem, takich jak ogromna bariera na Tamizie, zajmuje normalnie do 30 lat – podano w raporcie.
W Indonezji na Bali trwa od poniedziałku konferencja klimatyczna z udziałem delegacji z ponad 180 państw. Mają one przygotować nowe porozumienie w miejsce wygasającego w 2012 roku Protokołu z Kioto, ograniczającego emisję dwutlenku węgla, która, jak się uważa, prowadzi do globalnego ocieplenia.
Powstała 30 września 1961 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupia 30 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw, a jej celem jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.
AP, ekologia.pl