Parlament Europejski: Konferencja na Bali sukcesem Unii Europejskiej
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Parlament Europejski: Konferencja na Bali sukcesem Unii Europejskiej

Parlament Europejski: Konferencja na Bali sukcesem Unii Europejskiej

Delegacja Parlamentu Europejskiego powróciła z Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu, która odbywała się na indonezyjskiej wyspie Bali. W poniedziałek, 17 grudnia członkowie delegacji przedstawili swoim parlamentarnym kolegom wyniki szczytu. Posłowie z zadowoleniem przywitali przyjętą na Bali "mapę drogową". Deputowanych martwi jednak brak bezpośrednich limitów emisji dla krajów uprzemysłowionych. Wezwali też USA do przyjęcia bardziej ambitnych planów redukcji gazów cieplarnianych.

Przed konferencją na Bali, 15 listopada 2007 roku, Parlament Europejski wydał rezolucję wzywającą wszystkie kraje uprzemysłowione do przyjęcia wiążących ograniczeń emisji.
 
Obecni na Bali przewodniczący tymczasowej komisji parlamentarnej do spraw zmian klimatu CLIM, włoski socjalista Guido Sacconi oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, hiszpański poseł Alejo Vidal Quadras z grupy Europejskiej Partii Ludowej/Europejskich Demokratów, we wspólnym oświadczeniu w imieniu delegacji Parlamentu skrytykowali "brak bezpośredniego odniesienia do ograniczeń emisji w krajach uprzemysłowionych" w końcowym dokumencie konferencji ONZ.
 
Przełomowy raport IPCC w przypisach
 
Sacconi podkreślił, iż w tekście końcowym udało się jednak umieścić odniesienie do limitów, o których mówi czwarte sprawozdanie Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatycznych (IPCC) z listopada 2007 roku.
 
IPCC jest agendą ONZ o charakterze naukowym. Raporty opracowywane przez międzynarodowy zespół ekspertów z tej organizacji po raz pierwszy ukazały opinii międzynarodowej skalę zagrożenia zmianami klimatu i wskazały jednoznacznie, iż globalne ocieplenie jest przede wszystkim rezultatem działalności człowieka.
 
Za działalność na rzecz pogłębiania i rozpowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu oraz za zbudowanie podstaw do przeciwdziałania tym procesom IPCC otrzymał w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla.
 
USA opuszczają błędne koło
 
USA emitują najwięcej gazów cieplarnianych w skali globu. Opinia międzynarodowa krytykuje Stany Zjednoczone, iż nie podpisały Protokołu z Kioto, który będzie obowiązywał jeszcze do 2012 roku. Ta umowa międzynarodowa nakładająca na sygnatariuszy obowiązek redukcji emisji CO2 jest obecnie najważniejszym elementem światowego systemu walki ze zmianami klimatu.
 
Stany Zjednoczone i kraje rozwijające się zgodziły się na Bali, iż wezmą udział w nadchodzących negocjacjach w sprawie nowego, światowego systemu redukcji emisji. Przewodniczący Sacconi nazwał ten krok ważnym osiągnięciem konferencji ONZ.      
 
Sprawozdawca komisji CLIM, niemiecki chadek Karl-Heinz Florenz cieszył się, iż dzięki twardej postawie negocjacyjnej Unii Europejskiej "przerwane zostało błędne koło w którym USA, Chiny i Indie, wskazywały siebie nawzajem, by któreś z nich jako pierwsze zobowiązało się do wprowadzenia ograniczeń."

Mapa drogowa i sukces zjednoczonej Europy
 
Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęli ustaloną na Bali "mapę drogową". Strategia wynegocjowana na konferencji ONZ "otwiera proces, który poprowadzi nas poza rok 2012, dzięki globalnemu porozumieniu, które ma być wynegocjowane w 2009 roku". "Mapa drogowa" wprowadza szereg rozwiązań technologicznych, finansowych i politycznych, które umożliwią transformację obecnego systemu.
 
Posłowie są zgodni, iż konferencja stanowi sukces Unii Europejskiej, pokazuje bowiem, iż UE na scenie międzynarodowej potrafi działać jednomyślnie i zdecydowanie. "Zawdzięczamy to wspólnej pracy wszystkich 27 krajów członkowskich, Rady, Komisji i Parlamentu", czytamy w oświadczeniu.
 
Następna konferencja w sprawie zmian klimatycznych odbędzie się w 2008 roku w Poznaniu.

www.europarl.europa.eu

4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments