Pestycydy zagrażają całym pszczelim rodzinom
Jest kolejny dowód na to, że pestycydy zagrażają populacji pszczoły miodnej. Amerykańscy naukowcy wykazali, że popularne środki ochrony roślin przyczyniają się do śmierci larw tych pożytecznych owadów. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „PLOS ONE”
Naukowcy zbadali wpływ czterech popularnych pestycydów stosowanych w rolnictwie − fluwalinatu, kumafosu, chlorotalonilu, chlorpyrifosu – które są przynoszone razem z pyłkiem kwiatowym do ula. Amerykańscy badacze skupili się na larwach pszczół, analizując wpływ kombinacji środków ochrony roślin na ich życie i rozwój.
I co się okazało? Kombinacja tych popularnych pestycydów zabija larwy pszczół. Pestycydy mogą wpływać na larwy pszczół miodnych na dwa sposoby. Mogą je bezpośrednio podtruwać, lub pośrednio − mogą niszczyć korzystne grzyby niezbędne do produkcji pierzgi, którą żywią się larwy. „Długotrwałe narażenie na pestycydy we wczesnym życiu pszczół może przekładać się na ich niedostateczne odżywienie lub bezpośrednie zatrucie, a to ma wpływ na przetrwanie i rozwój całych pszczelich rojów” − alarmuje prof. entomologii Chris Mullin z Pennsylvania State University.
Prof. entomologii Jim Frazier z Pennsylvania State University dodaje, że kombinacja różnych pestycydów ma zdecydowanie bardziej zabójcze działanie niż pojedyncze substancje.
Badania amerykańskich naukowców są o tyle istotne, że do tej pory koncentrowano się na wpływie konkretnych pestycydów na dorosłe osobniki. Odkrycie to pokazuje, że kombinacja środków ochrony roślin na negatywny wpływ na całą pszczelą rodzinę − od larw po osobniki dorosłe.
Ratunkiem jest ekologiczne rolnictwo:)