Pożegnanie z Helem?
Ekologia.pl Wiadomości Świat Pożegnanie z Helem?

Pożegnanie z Helem?

Źródło: Stacja Morska IO UG w Helu (www.morswin.pl)
Morświn. Źródło: Stacja Morska IO UG w Helu (www.morswin.pl)
Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż działkę na Helu. 2,5 ha atrakcyjnych gruntów ma kosztować 18 mln złotych. Naukowcy protestują, a burmistrz miasta ma nadzieję, że przetarg się nie powiedzie.

– Bardzo mało eleganckie i niehonorowe zachowanie wobec walorów krajobrazowych naszej ziemi pokazuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a w jego imieniu AMW, sprzedając działkę na unikatowym przyrodniczo cyplu półwyspu – powiedział Dziennikowi Bałtyckiemu znany badacz  prof. Krzysztof Skóra.

Edukacja i akwarium albo hotele

Nie tylko naukowcy są przeciwni inwestycjom. Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu” także z niepokojem przygląda się działaniom AMW. Na posiedzeniu zarządu, w którym brał udział prof. Skóra, dyskutowano problem wspólnego stanowiska. Na terenach, które chce sprzedać wojsko, mogłyby stanąć placówki edukacyjne – duży kompleks muzealno-przyrodniczy (z historycznymi, przedwojennymi budynkami).

Prof. Skóra planuje też wyznaczenie ścieżek przyrodniczych oraz budowę nowoczesnego akwarium, w którym z bliska można byłoby oglądać mieszkańców Bałtyku. Projekty są gotowe, ale mogą spalić na panewce, jeśli teren dostanie się w ręce dewelopera.

Inwestycja przejdzie?

Władze Helu twierdzą, że deweloper nie będzie mógł na cyplu postawić apartamentowców. Problem w tym, że część sprzedawanego terenu, nie jest objęta żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. A to może stanowić problem.  – Jeśli inwestor zostanie poinformowany o wszystkich ograniczeniach, na pewno nie zdecyduje się kupić tego terenu – mówi z nadzieją Ryszard Kretkiewicz, wicperezes stowarzyszenia “Przyjaciele Helu”.

Rozwinięta  turystyka może być szkodliwa dla przyrody. W wakacje turyści przyjeżdżają na półwysep samochodami; nie jest respektowany zakaz wchodzenia na wydmy. Tymczasem geomorfologia Helu jest unikatowa w skali globalnej. W przybrzeżnych wodach żyją morświny, na Helu można spotkać foki i wiele gatunków ptaków. Badania fauny i flory prowadzi Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która zachęca do odwiedzania półwyspu poza sezonem wakacyjnym.

ekologia.pl
4.7/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!