Rok różnorodności biologicznej. ONZ. Wymierające gatunki roślin
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rok różnorodności biologicznej

Rok różnorodności biologicznej

Międzynarodowy Rok Bioróżnorodności
Międzynarodowy Rok Bioróżnorodności

Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Różnorodności Biologicznej, o czym organizacja ta przypomniała na niedawnej konferencji prasowej. Problem w tym, że wbrew szlachetnym intencjom nadal trwa wielkie wymieranie gatunków.

Już osiem lat temu podczas szczytu ONZ w Johannesburgu, rządy wielu państw zobowiązały się do zmniejszenia tempa utraty różnorodności biologicznej do roku 2010. Dziś stało się jasne, że mimo deklarowanych chęci zobowiązania te pozostaną niezrealizowanymi życzeniami. Gwałtowny rozwój infrastruktury, miast oraz intensywna gospodarka rolna sprawia, że zanikają kolejne, bezcenne siedliska. W efekcie na niektórych obszarach ochrona środowiska i przyrody to tylko „martwe” prawo, podczas gdy jego realizacja w praktyce wygląda zupełnie odmiennie.

Każdego dnia bezpowrotnie znikają kolejne chronione gatunki zwierząt i roślin w takim tempie, że według wielu biologów możemy mówić że trwa kolejne, już szóste w dziejach ziemi wielkie wymieranie. Jest jednak istotna różnica: podczas gdy za kolejne pięć cyklów zagłady odpowiadała sama natura (np. uderzenie asteroidy), to tym razem sprawcą jest człowiek.

11 stycznia konferencji inauguracyjnej w Berlinie o różnorodności biologicznej wypowiadała się m in. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun. Według polityków to ostatni dzwonek dla zajęcia się na poważnie kwestią ochrony różnorodności biologicznej. Mimo lokalnych sukcesów w ochronie przyrody, w skali globalnej wciąż ponosimy klęskę. Czy za rok będzie można mówić o istotnym przełomie w ochronie przyrody? Czas pokaże, tymczasem kalendarz obchodów roku bioróżnorodności biologicznej wygląda następująco:

  • 21-22 stycznia, Paryż: inauguracja przez UNESCO wystawy o bioróżnorodności;
  • 24-26 lutego, Bali: 11. specjalna sesja Global Ministerial Environment Forum;
  • 13-28 maja, Nairobi: obchody Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej podczas SBSTTA-14 i WGRI-3;
  • 20 września, Nowy Jork: dyskusja Wysokiego Szczebla podczas UNGA;
  • 18-29 października, Nagoja, 10. Posiedzenie Konferencji Stron Konwencji (COP-10);
  • 11 grudnia, Kanazawa, zakończenie obchodów.

Podobnie jak w przypadku zmian klimatycznych i zapobiegania skutkom globalnego ocieplenia zaplanowanych jest wiele debat i konferencji. Ciekawe tylko, czy w jakikolwiek sposób przełoży się to na zmianę podejścia do przyrody? Podczas gdy politycy dyskutują kolejne połacie puszczy amazońskiej zamieniają się w tereny rolnicze, a rafy koralowe zamierają w wyniku zmian środowiskowych i nadmiernej eksploatacji gatunków. Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej (CBD) została przyjęta na Szczycie Ziemi w Rio w 1992 r.

ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments