Tak marnujemy jedzenie! W koszu ląduje pieczywo, warzywa i wędliny
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Tak marnujemy jedzenie! W koszu ląduje przede wszystkim pieczywo, warzywa i wędliny

Tak marnujemy jedzenie! W koszu ląduje przede wszystkim pieczywo, warzywa i wędliny

Około 56% Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach. W koszach lądują najczęściej pieczywo, owoce, warzywa i wędliny. Z drugiej strony 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa – wynika z najnowszego raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2023” Federacji Polskich Banków Żywności.

Fot. Sergio Photone/Shutterstock

Fot. Sergio Photone/Shutterstock

Marnujemy jedzenie na potęgę! Każdego roku prawie 4,8 miliona ton żywności w koszu i  to konsumenci odpowiadają za 60% całości wyrzucanego jedzenia. Najczęściej w koszach lądują pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%).


Marnowanie żywności to problem, który ma ogromne konsekwencje dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Raport Banków Żywności pomaga lepiej zrozumieć to zjawisko i jego przyczyny – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Dla naszej organizacji żywność jest wszystkim: to bezpłatna pomoc, którą możemy przekazać potrzebującym, to produkty, które ratujemy przed zmarnowaniem, oraz główny punkt naszej działalności edukacyjnej. Chcemy, żeby wszyscy mieli do niej równy dostęp i traktowali ją z takim samym szacunkiem.

W badaniu widać także pewne zmiany na lepsze. Zmieniła się przede wszystkim częstotliwość marnowania żywności. W porównaniu z poprzednimi badaniami zdecydowanie wzrósł odsetek osób, które wyrzucają jedzenie raz w miesiącu (23%) lub rzadziej (25%). Jednocześnie mniej osób deklaruje marnowanie żywności parę razy w tygodniu (6%) oraz parę razy w miesiącu (24%).

Sygnałem alarmowym dla Polaków okazał się również skok cen żywności, spowodowany wysoką inflacją. Aż 76% przyznało, że ograniczyło marnowanie żywności z uwagi na rosnące koszty życia. Najczęstszą decyzją jest rezygnacja z wybranych produktów, które są za drogie (61%). Jedna na trzy osoby badane potwierdziła, że przygotowuje mniejsze porcje (36%) lub przygotowuje dania z mniejszej liczby składników (33%). Jednocześnie aż 18% przyznało, że rezygnuje z wybranych posiłków.

Każdego roku Federacja Polskich Banków Żywności publikuje specjalny Raport zawierający statystyki oraz badania na temat marnowania żywności w Polsce. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wciąż dużą skalę wyrzucania jedzenia oraz mobilizacja do zmiany dotychczasowych postaw.

 

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments