Historyczne zwycięstwo! Korea Południowa zakazuje sprzedaży i produkcji psiego mięsa
Ekologia.pl Wiadomości Świat To historyczne zwycięstwo! Korea Południowa zakazuje sprzedaży i produkcji psiego mięsa

To historyczne zwycięstwo! Korea Południowa zakazuje sprzedaży i produkcji psiego mięsa

Korea Południowa uchwaliła ustawę zakazującą jedzenia psiego mięsa, kładąc kres kontrowersyjnym praktykom wraz ze zmianą nawyków konsumentów.

Korea Południowa, psie mięso

Fot. Reggie Lee/Shutterstock

Parlament Korei Południowej przyjął we wtorek ustawę zakazującą hodowli i uboju psów w celu konsumpcji, kończąc tradycyjną, choć kontrowersyjną praktykę jedzenia psiego mięsa.

Projekt ustawy spotkał się z poparciem obu partii w podzielonym krajobrazie politycznym Korei Południowej, co podkreśla, jak zmieniło się podejście do jedzenia psów w ciągu ostatnich kilku dekad.


Zdaniem komisji Zgromadzenia Narodowego, ustawa zakaże dystrybucji i sprzedaży produktów spożywczych wyprodukowanych lub przetworzonych z użyciem składników pochodzących od psów.

Jednak klienci spożywający psie mięso lub podobne produkty nie będą podlegać karze. Oznacza to, że prawo będzie w dużej mierze skierowane do osób pracujących w branży, takich jak hodowcy psów lub sprzedawcy.

Zgodnie z ustawą za zabicie psa w celach spożywczych grozi kara do trzech lat więzienia lub grzywna do 30 milionów wonów koreańskich (około 23 000 dolarów). Każdemu, kto hoduje psy przeznaczone na ubój lub świadomie nabywa, transportuje, przechowuje lub sprzedaje karmę wyprodukowaną z psów, również podlega karze grzywny i więzienia, tylko w niższym wymiarze.

Właściciele gospodarstw, restauracje serwujące psie mięso i inni pracownicy handlu psami będą mieli trzyletni okres karencji na zamknięcie lub zmianę działalności. Samorządy lokalne będą zobowiązane do wspierania tych właścicieli firm w „stabilnym” przechodzeniu do innych przedsiębiorstw.

Ustawa trafi teraz do prezydenta Yoon Suk Yeola w celu ostatecznego zatwierdzenia.

Podobnie jak części Wietnamu i południowych Chin, Korea Południowa ma tradycje związane ze spożywaniem psiego mięsa. W Korei Południowej postrzegano je jako żywność, która pomagała ludziom pokonać upały latem, a także było tanim i łatwo dostępnym źródłem białka w czasach, gdy wskaźniki ubóstwa były znacznie wyższe.

Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich w Korei Południowej istnieje około 1100 hodowli psów zajmujących się produkcją żywności, w których hoduje się około pół miliona psów.

Jednak w ostatnich dziesięcioleciach praktyka ta często spotykała się z krytyką, głównie obrońców praw zwierząt; międzynarodowych grupy praw człowieka, takich jak Humane Society International (HSI), które pracowały nad ratowaniem psów z południowokoreańskich gospodarstw i przenoszeniem ich za granicę.

Liczba Koreańczyków z Południa jedzących psie mięso również dramatycznie spadła wraz ze wzrostem powszechnego posiadania zwierząt domowych. Konsumenci psiego mięsa są obecnie coraz starsi, podczas gdy młodsi, bardziej świadomi Koreańczycy z południa mają tendencję do odwracania się od tradycji związanych z jedzeniem psiego mięsa.

W badaniu przeprowadzonym w 2022 r. przez firmę Gallup Korea 64% respondentów było przeciwnych jedzeniu psiego mięsa, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w 2015 r. Oficjalne statystyki pokazują, że w latach 2005–2014 liczba restauracji serwujących psy w stolicy Seulu spadła o 40% ze względu na spadający popyt.

„Nasze postrzeganie spożycia mięsa psów i zwierząt w ogóle zmieniało się w ciągu ostatnich dziesięcioleci” – powiedział Lee Sang-kyung, kierownik kampanii na rzecz zakazu spożywania mięsa psów w HSI Korea. „Kiedyś było to popularne, gdy nasze zasoby żywności (były) ograniczone, na przykład podczas wojny koreańskiej, ale wraz z rozwojem gospodarki i zmienianiem się ludzkiego postrzegania zwierząt oraz naszego spożycia żywności, wyborów żywieniowych i innych rzeczy, myślę, że należy iść z duchem czasu.”

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments