Tysiące zagrożonych ptaków wywieziono z Wysp Salomona
Dziesiątki tysięcy dzikich ptaków zostało nielegalnie wywiezionych z Wysp Salomona – informuje organizacja ekologiczna WWF. Ptaki trafiły na międzynarodowy rynek dzięki luce prawnej pozwalającej na handel zwierzętami pochodzącymi z hodowli.
W latach 2000-2010 z Wysp Salomona wywieziono ponad 54 tysiące dzikich ptaków, przede wszystkim papug różnych gatunków. Oficjalnie wywóz dotyczył zwierząt urodzonych w warunkach hodowlanych. Jednak lokalne władze donoszą, że na Wyspach Salomona nie ma podstawowej infrastruktury do hodowli ptaków, a zarejestrowani hodowcy używają swoich placówek jako punktów przetrzymywania ptaków odłowionych z natury.
Wszystkie wywiezione ptaki pochodzące z Wysp Salomona chroni Konwencja Waszyngtońska, która zakazuje handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – Prawo chroni przede wszystkim osobniki żyjące na wolności. Ograniczenia dotyczące handlu zwierzętami pochodzącymi z hodowli są mniej restrykcyjne. Deklarowanie egzotycznych gatunków ptaków pozyskanych z natury, jako pochodzących z prywatnych hodowli ma wszelkie znamiona wykorzystywania luki prawnej.
Według danych zebranych przez WWF z Wysp Salomona wywieziono ponad 18 tysięcy osobników damy żółtowstęgiej, blisko 16 tysięcy kakadu salomońskiej, 8 tysięcy barwnicy, 6 tysięcy lor szkarłatnych i 5 tysięcy lorysy górskiej. Ponad 13 tysięcy papug zadeklarowanych zostało jako odłowione z natury, a 41 tysięcy jako pochodzące z prywatnych hodowli. Wśród wywiezionych ptaków znalazły się również zagrożone wyginięciem gatunki papug takie jak: sępica, dama gwarliwa, kakadu niebieskooka i kakadu biała. Na rynek trafiła także bliska wyginięcia kakadu żółtolica – Konwencja Waszyngtońska zabrania handlu tym gatunkiem papugi nawet, jeśli ptaki pochodzą z hodowli.
Zagrożone nielegalnym handlem są nie tylko papugi, ale też rajskie ptaki – dodaje Gołębiewska. – W 2005 roku na Wyspach Salomona hodowcy zadeklarowali ponad 70 osobników tego gatunku urodzonych w niewoli. Jednak rajskie ptaki bardzo trudno rozmnażają się w niewoli. Do tej pory rajskie ptaki udało się wyhodować jedynie w kilku wyspecjalizowanych ośrodkach. Nie ma danych na temat importu rajskich ptaków na teren Wysp Salomona, ani na temat udanej hodowli tych ptaków na archipelagu.
W sierpniu 2006 roku Wysypy Salomona zawiesiły handel rodzimymi gatunkami dzikich zwierząt. Od tej pory spadła ilość eksportowanych ptaków, ale przedłużane zostają pozwolenia na sprzedaż osobników, które są w posiadaniu hodowli. To daje możliwość omijania prawa regulującego handel zagrożonymi gatunkami.
Singapur i Malezja były odbiorcami ponad 93 proc. egzotycznych gatunków ptaków, które wyeksportowano z Wysp Salomona w ciągu ostatnich 10 lat. Większość zwierząt trafiła docelowo na rynek tajwański. Z powodu wątpliwości dotyczących źródła pochodzenia ptaków, Malezja wstrzymała import ptaków z Wysp Salomona. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości w handlu dzikimi gatunkami zwierząt, zgodnie z Konwencją Waszyngtońską, handel ptakami pochodzącymi z Wysp Salomona powinien zostać wstrzymany.
WWF przypomina, że każdy z nas może przeciwdziałać nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt. Jak to zrobić? Kupując egzotycznego pupila należy sprawdzić, czy pochodzi z legalnego źródła.