BARBIE MATTEL. Organizacje ekologiczne bojkotują Mattel
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Umrzeć za Barbie? Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć bojkotuje firmę Mattel

Umrzeć za Barbie? Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć bojkotuje firmę Mattel

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

16 maja 2011 r. Nianzhen Hu zdecydowała się skoczyć z szóstego piętra budynku fabryki w której pracowała przez dwa lata, po tym jak przełożony odmówił zezwolenia jej na dzień odpoczynku. Polska Zielona Sieć wraz z China Labour Watch domagają się obarczeniem odpowiedzialności za tę śmierć pracodawcę kobiety – firmę Mattel.

Tai Qiang – fabryka w której pracowała dziewczyna mieści się w Shenzen w Chinach i wytwarza zabawki dla firmy Mattel. Jak poinformowała Polska Zielona Sieć 45 letnia Nianzhen Hu dostała w pracy nowe obowiązki, z którymi nie potrafiła sobie poradzić, co było przyczyną szykan ze strony szefa. Z relacji rodziny i znajomych wynika, że kłótnia z przełożonym i stres związany w pracą skłoniły Nianzhen Hu do samobójczego skoku. Zostawiła męża i trójkę dzieci.

Dopiero po czterech dniach rodzina została poinformowana o śmierci kobiety. „Ze względów bezpieczeństwa” firma odmówiła przekazania zwłok Nianzhen Hujej bliskim. Mattel „na odczepne” wypłaciła odszkodowanie w wysokości 90 000 juanów, (ok. 38 000 złotych). Obecnie organizacja China Labour Watch wspiera rodzinę w żądaniu skierowanym do Mattel, aby zostało im wypłacone przynajmniej minimum 250 000 juanów (ok. 100 000 złotych).

Przeprowadzone w 2009 roku przez działających w Chinach partnerów Polskiej Zielonej Sieci badanie pokazało, iż w fabrykach produkujących dla Mattel ujawniło wiele naruszeń praw pracowniczych: głodowe płace, nadmierne nadgodziny, brak umów o pracę, brak wyposażenia ochronnego, nieludzkie i szkodliwe dla zdrowia warunki zakwaterowania, nierealistyczne kwoty produkcyjne… wszystko to w sprzeczności z chińskim prawem pracy i własnym kodeksem postępowania firmy Mattel.

Według Polskiej Zielonej Sieci, to w jaki sposób Mattel składa zamówienia u swoich dostawców, znacząco przyczynia się do złej sytuacji w fabrykach. By minimalizować koszty produkcji i wyprzedzić konkurencję, firma oferuje coraz tańsze zabawki i coraz krótsze terminy dostaw, co obciąża głównie pracowników fabryk.
 
Spółka Mattel powinna poczuć się do odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną rodzinie Hu, a także natychmiast wdrożyć skuteczne mechanizmy przeciwdziałania kolejnym samobójstwom, kładąc nacisk na zmniejszenie psychicznej i fizycznej presji na pracownikach oraz zapewnieniu, że ich prawa nie są łamane – czytamy w komunikacie Polskiej Zielonej Sieci. Dlatego organizacja zachęca do podpisania listu w tej sprawie:

Wyślij list do Mattel w tej sprawie! Twój głos może pomóc rodzinie Nianzhen Hu oraz skłonić Mattel do zaangażowania się w poprawę sytuacji

Ekologia.pl na podstawie materiałów Polskiej Zielonej Sieci
4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments