W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Polskie lasy – ze względu na skład gatunkowy – są wyjątkowo łatwopalne. Od początku roku do 7 sierpnia w lasach prywatnych i państwowych wybuchło ok. 6600 pożarów, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim. – informują Lasy Państwowe.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się ognia w lesie jest działalność człowieka. Niefrasobliwie rzucony niedopałek papierosa, niedogaszone ognisko, grill rozpalony poza wyznaczonym miejscem – to wszystko może być poważnym zagrożeniem. Dlatego leśnicy proszą o ostrożność i przestrzeganie przepisów. „Nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grilla możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi – jest to zabronione, od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.” – czytamy na stronie Lasów Państwowych.
O zauważonym pożarze powinniśmy niezwłocznie poinformować straż pożarną i szybko oddalić się tam, gdzie jest bezpiecznie. Sami pod żadnym pozorem nie próbujmy go gasić. „Człowiek w czasie pożaru w lesie jest bez szans” – informuje rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Anna Malinowska.

NO JI GRZYBY NIe ROSNO