Foka szara na polskim wybrzeżu. Błękitny Patrol WWF Polska
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wolontariusze znaleźli zbłąkaną fokę szarą

Wolontariusze znaleźli zbłąkaną fokę szarą

Łebek - pierwszy foczy maluch na polskim wybrzeżu © Błękitny Patrol / Wojciech Siwczyński
Łebek - pierwszy foczy maluch na polskim wybrzeżu © Błękitny Patrol / Wojciech Siwczyński

Na plaży w Łebie pojawiła się mała foka szara. Obserwacja z Łeby jest pierwszym zgłoszeniem małej foki na polskim brzegu w tym roku – informuje WWF Polska.

Zgłoszenie o foce przyjęli wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF. − W interwencji patrolu WWF wzięli udział nasi wolontariusze Wojciech Siwczyński i Leszek Mielczarek – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Dzięki ich szybkiej reakcji udało się szczenięciu zapewnić spokój i ocenić jego stan. Dla dzikiej foki spotkanie z człowiekiem jest źródłem stresu. Dlatego zawsze pamiętajmy o tym, aby nie zbliżać się do niej, i bezzwłocznie poinformować Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu, 795 536 009 lub do Stacji Morskiej, numer 601 889 940 – dodaje Pietrasik.

Foki szare rodzą się w lutym i w marcu. Po okresie dwóch do trzech tygodni opuszcza je matka, a focze szczenię rusza instynktownie do morza w poszukiwaniu pokarmu. Od kilku lat Błękitny Patrol WWF przyjmuje zgłoszenia o obserwacji małych fok. Jeżeli zwierzę wymaga pomocy, powiadamia Stację Morską w Helu, która zabiera szczenię do helskiego fokarium, gdzie zostaje poddane rehabilitacji, a potem jest wypuszczane z powrotem do Bałtyku.

W pobliżu małej foki szarej nie było samicy, więc eksperci ze Stacji Morskiej podjęli decyzję o przewiezieniu foki do Helu. Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów, wróci do morza.

Źródło: WWF Polska
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Miejmy nadzieję, dobrze się nią zaopiekują i będzie w przyszłości zdolna poradzić sobie w środowisku:)