ŻYCIE NA ZIEMI POCHODZI Z KOSMOSU. Meteoryty źródłem życia na Ziemi?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zycie na Ziemi przybyło z kosmosu

Zycie na Ziemi przybyło z kosmosu

Źródło: Meteorite Recon/ Wikipedia CC
Źródło: Meteorite Recon/ Wikipedia CC

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu – informuje serwis BBC News.

Kolejne odkrycia naukowców sprawiają, iż coraz odważniej się mówi o tym, że życie na naszej planecie rozpoczęło się wraz z uderzeniem komety lub asteroidy, na której znajdował się materiał organiczny. Tym materiałem mogą być aminokwasy – podaje serwis BBC News.

Aminokwasy stanowią materiał budowlany białek. Swoją strukturą przypominają korkociąg – są prawo lub lewoskrętne. Wszystkie organizmy na Ziemi są zbudowane tylko z tych lewoskrętnych.

Wcześniej twierdzono, że to Ziemia jest źródłem aminokwasów. Jednak fakt występowania tylko jednego rodzaju aminokwasów podkopuje tą teorię.

Według naukowców lewoskrętne aminokwasy zostały przyniesione na Ziemię przez meteoryty, które miliardy lat temu nieustannie bombardowały naszą planetę. Początkowo na ich powierzchni znajdowały się oba rodzaje aminokwasów. Jednak kiedy meteoryty przemierzały przestrzeń kosmiczną, musiały minąć gwiazdy neutronowe. Te obiekty astronomiczne stanowią jeden z końcowych etapów ewolucji gwiazdy i powstają w wyniku wybuchu supernowej lub zapadania się białego karła.

Co istotne, gwiazdy neutronowe emitują kołowo spolaryzowane światło, czyli promienie prawo- i lewoskrętne. Jedna z teorii mówi, że meteoryty, które wylądowały na Ziemi, podczas kosmicznej wędrówki musiały natrafić na prawoskrętnie spolaryzowane światło pochodzące z gwiazd neutronowych. To ono właśnie zniszczyło większość prawoskrętnych aminokwasów. I dlatego na Ziemię doleciały głównie aminokwasy lewoskrętne.

Tezę potwierdził w swoich badaniach Zespół Uwe Meierhenricha z Universite Nice Sophia Antipolis. Prowadzone przez nich badania wykazały, że kołowo spolaryzowane światło przyczynia się do powstawania zarówno lewo – jak i prawoskrętnych aminokwasów. Tych pierwszych jest o około jeden procent więcej. Identyczne proporcje występują na meteorytach znalezionych na Ziemi.

Obecnie naukowcy starają się ustalić przyczyny, dla których na Ziemi występują jedynie lewoskrętne aminokwasy i w przypadku, gdyby były one pochodzenia zewnętrznego, jak wytrzymały one podróż w kosmosie – podaje bbc.co.uk.

Źródło: BBC News, www.bbc.uk.co

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments