Mural. Największy mural na świecie na tamie nad Jeziorem Solińskim
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Ten mural, to fenomenem na skalę światową

Ten mural, to fenomenem na skalę światową

Ekologiczny mural na Solinie
Ekologiczny mural na Solinie

Na ścianach ogromnej tamy nad Jeziorem Solińskim powstaje największy ekologiczny mural na świecie, wykonywany techniką clean (reverse) graffiti.

Mural ma mieć wymiary 91 metrów szerokości i 54 metrów wysokości, a co za tym idzie ma szansę stać się największym tego typu projektem na świecie. Oryginalności dodaje również nietypowe miejsce realizacji i sposób jego wykonania. Mural wykonywany jest techniką clean (reverse) graffiti. Polega ona na tworzeniu obrazu za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i czyszczeniu poszczególnych warstw powstałego na przestrzeni lat osadu. W pracy nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne.

Oryginalna jest także lokalizacja. Do tej pory podobne obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach. Natomiast ten mural powstanie na monumentalnej zaporze nad Jeziorem Solińskim, której wysokość sięga 82 metrów. W wykonanie muralu zaangażowanych jest blisko kilkanaście osób, a prace prowadzone są zarówno w dzień i w nocy.

Prezentowany wzór natomiast znakomicie wpisuje się w klimat regionu. Przedstawia charakterystyczne dla Bieszczadów okazy fauny i flory, a co za tym idzie pełni rolę edukacyjną. Już teraz, pierwsi świadkowie podziwiają z zaciekawieniem efekty prac.

Za przygotowanie koncepcji i projektu obrazu na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce, odpowiedzialna jest agencja Scholz & Friends oraz Przemek „Trust” Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i najważniejszych twórców komiksowych.

Ekologiczny mural na Solinie
4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dla dobra eko powinno sie zburzyc koscioly zasmiecajace krajobraz

Tacy ludzie jak ty zaśmiecają rzeczywistość – ale dla ciebie to już nie jest oczywistość

Odstaw juz te dopalacze, bo sieją spustoszenie w twej głowinie