Tragiczna śmierć pandy w Edynburgu! Czy fajerwerki zabiły małą Roxie?
Royal Zoological Society of Scotland apeluje o zaostrzenie przepisów po tragicznej śmierci trzymiesięcznej Roxie, która zmarła z powodu stresu wywołanego hałasem fajerwerków podczas Bonfire Night. – informuje The Guardian.
„Niestety, mała pandka ruda zakrztusiła się wymiocinami podczas Bonfire Night, a nasi weterynarze uważają, że prawdopodobnie była to reakcja na fajerwerki” — powiedział Ben Supple, zastępca dyrektora generalnego RZSS.
„Roxie miała dostęp do swojej nory, ale przerażające hałasy najwyraźniej były dla niej zbyt stresujące. Obawiamy się również, że fajerwerki mogą powodować stres u innych zwierząt w zoo”.
Rządy Szkocji i Wielkiej Brytanii są zachęcane do zaostrzenia przepisów dotyczących fajerwerków, w tym do poparcia apeli organizacji charytatywnych zajmujących się dobrostanem zwierząt o zakaz ich sprzedaży osobom prywatnym, gdyż „mogą one wywoływać strach i niepokój u zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich w ogrodach zoologicznych”.
W tym miesiącu petycja z ponad milionem podpisów domagających się zaostrzenia przepisów została dostarczona na Downing Street. Wspierana przez RSPCA, apeluje ona o ograniczenie używania fajerwerków do tradycyjnych świąt i obniżenie ich maksymalnego poziomu decybeli.
Zgodnie z brytyjskim prawem fajerwerki nie mogą być używane w godzinach od 23:00 do 7:00, z wyjątkiem Bonfire Night, Sylwestra, Diwali i Księżycowego Nowego Roku, które mają specjalne limity czasowe. W Szkocji fajerwerki mogą być odpalane przez osoby prywatne jedynie w godzinach od 18:00 do 23:00.
Supple powiedział: „Popieramy apele organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt o zakaz sprzedaży fajerwerków osobom prywatnym, przy jednoczesnym dopuszczeniu ich użycia tylko na zorganizowanych wydarzeniach”.
Zaznaczył, że chociaż strefy wykluczenia fajerwerków to pozytywny krok, wciąż istnieją obawy związane z hałasem, nawet przy obniżonym poziomie decybeli. „Hałas fajerwerków może rozchodzić się na duże odległości, co oznacza, że strefa wykluczenia wokół zoo w Edynburgu musiałaby obejmować większą część miasta. Wiele zwierząt w zoo będzie również niepokojonych hałasami o niższych częstotliwościach, nawet przy obniżonym poziomie decybeli”.
Minister ds. bezpieczeństwa społeczności Szkocji, Siobhian Brown, nazwała wpływ fajerwerków na zwierzęta „smutną wiadomością”, ale zauważyła, że mimo zrozumienia dla apeli o zakaz, jest to kwestia, która nie leży w kompetencjach szkockiego rządu.
„W ramach naszych uprawnień przyznaliśmy lokalnym władzom prawo do wyznaczania stref kontroli fajerwerków, zakazujących ich używania na określonych obszarach. Po raz pierwszy zostały one zastosowane w tym roku na wybranych terenach Edynburga podczas Bonfire Night” — powiedziała. Brown dodała, że skontaktowała się z rządem Wielkiej Brytanii, aby umówić się na spotkanie i omówić dalsze możliwe działania.
Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Biznesu i Handlu powiedział: „Zależy nam na bezpieczeństwie zwierząt domowych i społeczeństwa, dlatego w tym sezonie uruchomiliśmy nową kampanię na rzecz bezpiecznego korzystania z fajerwerków, aby pomóc ludziom używać ich odpowiedzialnie i bezpiecznie”.
Opublikowany: 14 listopada, 2024 | Zaktualizowany: 9 grudnia, 2024
- https://www.edinburghzoo.org.uk/news/calls-end-noisy-fireworks-following-death-baby-red-panda?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3T3HjrYcE91pODHeuzKlTUp9rv6CtwzEn4uZL2_VaIKT9lTMGLSNFXdk8_aem__jOITNURt0m8ppEbJJrp2g;
- https://www.theguardian.com/uk-news/2024/nov/14/fireworks-blamed-baby-red-panda-death-edinburgh-zoo-scotland-bonfire-night;





