Jak odstraszyć myszy? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak odstraszyć myszy?

Jak odstraszyć myszy?

Choć są niewielkie, należą do intruzów, które potrafią skutecznie zatruć (czasem dosłownie) życie. Małe, żyjące blisko gospodarstw domowych myszy czerpią mnóstwo korzyści z przebywania w pobliżu ludzkich siedzib. To dla nich naturalne miejsce bytowania, gdyż łatwo mogą tu znaleźć najróżniejsze potrzebne im rodzaje pokarmu. Nim jednak pojawią się na Twoim terenie, można podjąć środki zaradcze, skutecznie zapobiegające rozplenieniu się ich po domu czy budynkach gospodarczych. Jak odstraszyć myszy? Dowiedz się tego poniżej!

Pułapka na myszy to drastyczne rozwiązanie, fot. Billion Photos/Shutterstock

Pułapka na myszy to drastyczne rozwiązanie, fot. Billion Photos/Shutterstock
Spis treściJedną z pierwszych czynności, jaką warto wykonać, jest dokonanie przeglądu łączeń wybranych powierzchni, a także elewacji. Wszędzie tam, gdzie znajdą choćby najmniejszą dziurkę – najpewniej będą próbowały się przebić dalej i dostać się do wnętrza budynku.

Jeśli nawet to zrobią – to jeszcze nie wszystko stracone. Bardzo ważne bowiem jest zabezpieczenie produktów spożywczych, umieszczonych czy to w spiżarce np. w piwnicy, czy w szafkach kuchennych. Z jednej strony – ogranicza to możliwość wywęszenia przez myszy domową ich potencjalnego pokarmu, a z drugiej – jeśli już go znajdą, nie będą w stanie się do niego przebić. Niewykluczone, że w ten sposób zniechęcisz je do osiedlenia się. Możesz je więc odstraszyć przez wzmocnienie wszelkich zabezpieczeń, chroniących przed nimi.

Zaproś do domu pupila, który będzie odstraszał myszy

Gryzonie te są bardzo nisko w łańcuchu pokarmowym. Większe mięsożerne zwierzęta, w tym m.in. pupile mieszkające pod naszymi dachami, mogą je łatwo upolować. Nie zrozum nas źle – kot czy pies, które zapraszasz do swojej rodziny, są przede wszystkim jej członkami i Twoimi podopiecznymi. Nigdy nie powinieneś motywować adopcji czworonoga koniecznością wysłużenia się nim. To po prostu dodatkowa korzyść, płynąca z przygarnięcia futrzaka. Jak to natomiast działa?

Wskazuje się, że już sam zapach drapieżcy polującego na te małe zwierzątka może odstraszyć myszy. Nazywa się to presją drapieżnika – gryzoń wyczuwa jego zapach i obecność, więc, aby być bezpiecznym, wycofuje się z jego terenu. Nie zawsze tak się dzieje, ale jest tak zazwyczaj.

Głównym wrogiem myszy w domu czy na podwórku, który może je skutecznie odstraszyć, jest kot. Jednak wybrane rasy psów również mogą pomóc w walce z nimi. Przykładowo – doskonale do tego zadania nadają się jamniki i mniejsze teriery, wykorzystywane gdzieniegdzie jako psy pracujące właśnie przy deratyzacji.

Środki, które odstraszają myszy (także domowe!)

Nie masz zamiaru adoptować kota lub psa albo ich obecność nie przynosi rezultatu? Trzeba sięgnąć po inne sposoby! Możesz do tego wykorzystać domowe metody odstraszania lub specjalne preparaty dostępne w sklepach działające na zasadzie wydzielania nieprzyjemnych dla myszy zapachów. Gryzonie te nie znoszą m.in. takich ziół jak rumianek czy mięta. Wsyp je np. do lnianych woreczków i umieść w miejscach, gdzie znalazłeś ślady tych zwierząt. Podobnie działają liście pomidorów, wrotycz i dziewanna.
W sklepach dostępne są także preparaty z olejkami eterycznymi z atomizerem. Skoncentrowane zapachy działają drażniąco na myszy i mogą je efektywnie odstraszyć. Wystarczy, że popsikasz nimi miejsca, gdzie żerują, a także pozostałości po ich gnieździe.

Urządzenia elektroniczne do odstraszania myszy

Dźwięki, których człowiek nie słyszy, bywają doskonale słyszalne dla myszy i innych gryzoni. Co więcej, mogą one działać na nie drażniąco. Wobec tego warto zainwestować w emitery sygnałów odstraszających. Wskazuje się, ze wybrane modele są efektywne nawet w promieniu kilkuset metrów!

Pozbądź się skutecznie problemu myszy w domu!

Łatwiej jest zapobiec problemowi niż go zwalczać. Dlatego, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki występowania gryzoni – przystąp do działań, które pomogą Ci je odstraszyć. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych, a Twoje zapasy pozostaną nienaruszone. Więcej o tych ssakach, w tym m.in. jak je złapać, możesz dowiedzieć się na innych stronach naszego serwisu.

Jak odstraszyć myszy – pytania i odpowiedzi

Jakie naturalne metody są skuteczne w odstraszaniu myszy?

Naturalne metody obejmują użycie olejków eterycznych (np. mięty, lawendy), nasion rośliny czarnuszki oraz urządzeń ultradźwiękowych, które są nieprzyjemne dla myszy.

Czy istnieją środki chemiczne skuteczne w odstraszaniu myszy?

Tak, istnieją specjalne środki chemiczne dostępne w sklepach, które są zaprojektowane, aby odstraszać myszy, ale ich użycie wymaga ostrożności, szczególnie w domach z dziećmi i zwierzętami.

Jak zapobiegać pojawieniu się myszy w domu?

Aby zapobiegać pojawieniu się myszy, należy utrzymywać czystość, regularnie usuwać resztki jedzenia, szczelnie przechowywać żywność i zabezpieczać potencjalne wejścia do domu.

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Daniela Ginta; "How to Get Rid of Mice"; https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-mice; data dostępu: 02-10-2023;
  2. Kaitlyn McInnis; "How to safely get rid of mice and keep them from coming back"; https://www.insider.com/guides/home/how-to-get-rid-of-mice; data dostępu: 02-10-2023;
  3. Blair Donovan; "Learn How to Get Rid of Mice from Your Home with These Tips"; https://www.countryliving.com/home-maintenance/a26935824/how-to-get-rid-of-mice/; data dostępu: 03-10-2023;
4.9/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments