Dieta Weight Watchers – opis i zasady. Jadłospis w diecie Weight Watchers
Ekologia.pl Kobieta Diety Dieta Weight Watchers – opis i zasady. Jadłospis w diecie Weight Watchers

Dieta Weight Watchers – opis i zasady. Jadłospis w diecie Weight Watchers

Uznana przez twórców raportu US New&World’s Report za najlepszą dietę 2019 roku, dieta Weight Watchers staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Nic dziwnego, będąc na diecie Weight Watchers nie musisz liczyć kalorii, wystarczy, że sprawdzisz, ile punktów dziennie możesz zjeść. Autorki diety Weight Watchers sugerują, że podczas odchudzania sama dieta to za mało, niezbędne jest również wsparcie osób, które nas będą motywować. Dowiedz się więcej o diecie.

Warzywa stanowią podstawę diety Weight Watchers, fot. shutterstock

Warzywa stanowią podstawę diety Weight Watchers, fot. shutterstock
Spis treści

Dieta Weight Watchers – co to jest?

Dieta Weight Watchers nazywana również dietą punktową, jest modelem żywieniowym polegającym na zmniejszeniu masy ciała dzięki temu, że wytworzymy deficyt kaloryczny. Zalecana ilość jedzenia jest określana indywidualnie na podstawie czterech informacji: płci, wieku, masy i wzrostu. Do wskazywania zalecanej ilości pożywienia wykorzystuje się tzw. SmartPoints, czyli spersonalizowany system punktowy. Aby korzystać z programu dietetycznego niezbędne jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która spersonalizuje nam menu oraz podpowie, ile jedzenia w ciągu konkretnego dnia możemy zjeść.

Odchudzanie to nie tylko modyfikacja nawyków żywieniowych, ale przede wszystkim zmiana nastawienia do siebie oraz do świata. Tym samym w procesie odchudzania najważniejszym elementem przestaje być jadłospis, a staje się dobra dieta i wsparcie ze strony otoczenia. Do takiego wniosku doszły twórczynie diety Weight Watchers, które podczas odchudzania wzajemnie motywowały się do działania i w konsekwencji szybciej pozbyły się niechcianych kilogramów.

Pomysłodawczynie diety Weight Watchers, czyli w dosłownym przekładzie „Diety Strażników”, podchodzą do procesu odchudzania holistycznie, a więc biorą pod uwagę fakt, że na skuteczne zrzucenie wagi wpływ ma nie tylko dobrze dobrane menu, ale również czynniki fizyczne czy psychologiczne. Z tego powodu u każdej osoby – nawet mimo dużego podobieństwa – sposób odchudzania przebiega zupełnie inaczej.

Autorki rozwiązania polecają łączyć również dietę z odpowiednim wysiłkiem fizycznym. Wskazane jest także korzystanie z porad dietetyka, psychologa czy trenera personalnego, czyli osób, które dodatkowo wspierają nas w odchudzaniu.

Dieta Weight Watchers opiera się także na innym podejściu do przeliczania zawartości energetycznej pokarmów, którym przyporządkowuje się odpowiednie punkty, a nie kalorie. Liczba punktów, którą można zjeść w ciągu dnia jest zależna indywidualnie od każdej osoby i zależy od współczynnika BMI. Średnio codzienny jadłospis nie powinien przekraczać 1250 kalorii.

Pod koniec 2017 roku został uruchomiony program Weight Watchers Freestyle, który jest oparty na systemie SmartPoints, który przypisuje każdemu jedzeniu i napojowi wartość punktową. Najnowsza wersja tego programu wskazuje na ponad 200 produktów spożywczych, które otrzymują 0 punktów.Według „American Journal of Medicine” osoby na diecie Weight Watchers są aż dziewięciokrotnie bardziej zaangażowani w odchudzanie niż w przypadku standardowych diet. Wynika to między innymi z faktu, że na bieżąco mają kontakt z lekarzami, dietetykami czy trenerami, którzy pomagają śledzić postępy oraz motywować do dalszej pracy. Dieta zebrała wiele pozytywnych opinii, a przez autorów raportu US New&World’s Report została uznana za najlepszą dietę 2019 roku.

Łosoś to jedna z ryb, która sprawdzi się na diecie, fot. shutterstock

Zasady diety Weight Watchers

Będąc na diecie Weight Watchers można jeść praktycznie wszystko, autorzy wskazują jednak na kilka grup produktów, których spożycie należy ograniczyć. Należą do nich przede wszystkim gotowe, wysoko przetworzone dania, jedzenie typu fast food, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, tłuste sosy czy słodycze


Na diecie Weight Watchers nie liczymy kalorii, a punkty. Każdemu produktowi, który znajduje się w naszej diecie przypisuje się określoną ilość punktów. Co więcej, wykonanie określonej aktywności fizycznej zwiększa pulę punktów do wykorzystania w danym dniu. Biorąc udział w programie dietetycznym bardzo ważne jest branie udziału w co tygodniowych spotkaniach z osobami, które nas motywują.

Będąc na diecie Weight Watchers wskazane jest zjadanie dużej ilości owoców, warzyw, którym w większości przypisano zero punktów. Wyjątkiem od tej reguły są: rośliny strączkowe, groszek, kasztany jadalne, ziemniaki, awokado czy oliwki, którym przypisano wartość 0,5 punktu. W przypadku owoców punkty nadaje się również bananom, mango, granatowi, wiśniom, czereśniom, a także wszelkim owocom z puszki oraz owocom podawanym z cukrem. Tego typu produktom przypisuje się maksymalnie 1,5 punktu.

Wyjątkowo kalorycznymi produktami jest jedzenie typu fast food. Duże frytki, to aż osiem punktów wykorzystanych na rzecz niezdrowego jedzenia. 

Sugeruje się także jedzenie ryb czy chudego nabiału, które zdobywają zwykle od 0,5 do 1,5 punktu. Decydując się na jedzenie mięsa, powinniśmy ograniczyć się do jego chudych odmian. Sprawdzi się tu dobrze drób albo cielęcina. Popularny w Polsce schabowy to aż 8 punktów na skali. Wysoko punktowy produkt to śmietana 18%, która zdobywa aż 3,5 punktu.

Możemy sięgać także po węglowodany złożone takie jak ziemniaki, ryż ciemny, makaron czy kasza. Wartość punktowa produktów zbożowych zaczyna się od 0,5 punktu, a kończy nawet na 8,5 punktu, na przykład w przypadku croissanta. W ciągu dnia nie powinniśmy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Niezbędne minimum to dwa litry wody dziennie.

Poniższa tabelka zawiera produkty nisko punktowe.

Jak wprowadzić dietę Weight Watchers w życie?

W pierwszym kroku powinieneś założyć sobie zeszyt, notes lub arkusz kalkulacyjny, w którym będziesz zapisywać plany żywieniowe na konkretny tydzień. W ten sposób nauczysz się systematyczności w planowaniu posiłków oraz łatwiej będzie Ci trzymać się jednego ustalonego planu.

Regularne jedzenie w ciągu dnia zmniejsza ryzyko wystąpienia odczucia głodu. Dbaj o to, by jeść o odpowiednich porach racjonalne porcje. Podziel swoje punkty, które możesz wykorzystać na dzień, pomiędzy śniadanie, obiad, kolację, a także drobne przekąski. W ten sposób ustrzeżesz się przed uczuciem głodu.
 
Pamiętaj o małych przyjemnościach. Nie „wydawaj” wszystkich swoich punktów na tzw. zdrową żywność. Raz w tygodniu możesz pozwolić sobie na zjedzenie lub wypicie czegoś odbiegającego od normy. Może to być kieliszek wina czy kawałek ciasta. Weź pod uwagę tego typu odstępstwa tworząc swój tygodniowy plan żywieniowy.

Zwracaj uwagę na swoje nawyki. Jeżeli do tej pory piłeś dużo napojów gazowanych, teraz szczególnie uważaj. Tego typu napoje mają to do siebie, że są bardzo kaloryczne i w efekcie marnujemy swoje punkty na mało wartościowe picie. Zrezygnuj z jedzenia na mieście, które nie dość, że źle wpływa na proces odchudzania, to dodatkowo nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia i stanu konta.

Zachowaj różnorodność. Warto, by Twoje posiłki były zróżnicowane. Dzięki temu dostarczasz swojemu organizmowi wielu cennych składników, witamin i minerałów. Łącz owoce z nabiałem, dodawaj warzywa do mięsa i baw się smakami. W odchudzaniu nie chodzi przecież tylko na chwilowe przejście na dietę, ale raczej o realną zmianę nawyków. Skoro mają być obecne w Twoim życiu, powinieneś czuć się z nimi dobrze. Tylko akceptacja i polubienie nowego sposobu odżywiania przyniesie oczekiwane rezultaty.

Podczas diety urozmaicaj sobie posiłki produktami z różnych grup, fot. shutterstock

Dieta Weight Watchers – korzyści dla zdrowia

Wprowadzając nowe nawyki stajemy się zdrowsi, a nasz organizm ma odpowiednie zaplecze, z którego może czerpać energię do działania. Dzięki konsultacjom psychologicznym i trenerskim my również czujemy się bardziej ważni, co przekłada się w pozytywny sposób na budowanie wizerunku samego siebie.

Podczas diety chudnie się wolno, do 1 kilograma na tydzień. W ten sposób przyzwyczajamy organizm do nowej sytuacji i w ten sposób jesteśmy w stanie zapanować nad pojawiającymi się problemami skóry typu wiotczenie czy rozstępy. Odpowiednie nawyki żywieniowe w rezultacie przełożą się na dalszą część naszego życia. Dzięki odrzuceniu fast food’ów i żywności wysoko przetworzonej, eliminujemy z diety źródła złego cholesterolu oraz tłuszczu. Uczymy się żyć zdrowo.

Przepis zgodny z dietą Weight Watchers

Zapoznaj się z propozycją naszego dania nim zdecydujesz się na przejście na dietę Weight Watchers.

Przepis na ryż z kurczakiem

Składniki:

  • 1 szklanka brązowego ryżu długo ziarnistego
  • 2 ½ szklanki wody
  • ¼  łyżeczki soli
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • ½  szklanki posiekanej cebuli
  • 1 szklanka pokrojonej w kostkę papryki, czerwonej lub zielonej
  • 1 łyżka drobno rozdrobnionego, obranego korzenia imbiru
  • 2 bez kości, pozbawione skóry piersi z kurczaka, pokrojone w cienkie paski
  • 2 jajka, ubite
  • 2-3 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżeczki oleju sezamowego

Przygotowanie:

  1. Dodaj ryż, sól i wodę do garnka, wymieszaj i zagotuj na dużym ogniu.
  2. Zmniejsz ogień na kuchence do niskiego i przykryj.
  3. Pozostaw do gotowania, nietknięte, przez 40 minut.
  4. Na patelni rozlej oliwę. Dodaj kurczaka, cebulę, paprykę i imbir i smaż przez około 4 do 5 minut, aż cebula stanie się przezroczysta.
  5. Dodaj ugotowany ryż i wodę i zwiększ temperaturę do średniej wysokości.
  6. Przesuń ryż na bok i dodaj ubite jajka.
  7. Wymieszaj sos sojowy i olej sezamowy.

Zmie swoje nawyki żywienioweBrakuje Ci silnej woli, żeby schudnąć? Postaw na grupowe odchudzanie. Dzięki diecie Weight Watchers nie tylko zmienisz swoje nawyki żywieniowe, ale również zyskasz motywację do działania oraz spotkasz życzliwych, wspierających ludzi obok siebie. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest brak możliwości liczenia zjedzonych kalorii. Zamiast tego liczy się punkty i sprawdza, czy nie przekroczyliśmy dziennej dawki. Daje nam to większą swobodę działania.

Ekologia.pl (Katarzyna Augustyniak)
Bibliografia
  1. https://health.usnews.com/best-diet/weight-watchers-diet; 2019-03-19;
  2. https://www.weightwatchers.com/us/article/how-to-create-weekly-meal-plan; 2019-03-19;
  3. https://www.weightwatchers.com/us/article/zero-pointsr-foods; 2019-03-19;
  4. https://skinnyms.com/7-day-weight-watchers-menu-plan/; 2019-03-19;
4.6/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja dla mnie super.To może nawet nie dieta a sposób na zdrowe odżywianie się .W ciągu nie całego roku zgubiłam 20 kg.nawet nie chodząc na spodkania. Co ile punktów ma wszystko w internecie można znaleźć. Także polecam każdemu.

To nie lepiej sobie przejść na pudełkową dietę i ustalić sobie kaloryczność, którą chce się dostawać w pudełkach? Dla mnie jest wygodniej jak jestem na pudełkach od lightdiet i ktoś liczy za mnie kalorie a nie ja bym miała to robić. To bardziej wygodne jest dla zabieganych osób

To jeszcze proszę napisać,że dieta pudełkowa to 70 zł dziennie. 2100 zl miesieczne wyzywienie. Dla bogatego singla

Co kto lubi.A miałaś okazję widzieć w jakich warunkach przygotowywane są diety pudełkowe ? Wystarczy jedno spojrzenie i stracisz apetyt na długo….

A pootem efekt jojo gdy skonczy ie pudelkową diete. Tu trzeba samemu sie nauczyc jak zyc zdrowo.