Twój stres szkodzi Twojemu psu! Sprawdź, jak wpływasz na jego zdrowie!
Ekologia.pl Wiadomości Twój stres szkodzi Twojemu psu! Sprawdź, jak wpływasz na jego zdrowie!

Twój stres szkodzi Twojemu psu! Sprawdź, jak wpływasz na jego zdrowie!

Od tysięcy lat psy żyją obok ludzi, współtworząc historię i kulturę. Pierwotnie wykorzystywane do polowań, pilnowania czy zaganiania zwierząt, dzisiaj najczęściej pełnią rolę wiernych towarzyszy. Choć ich współczesne życie wydaje się znacznie mniej wymagające niż życie ich przodków, psy wciąż zmagają się z wyzwaniami, które generuje nowoczesny świat – jednym z nich są wizyty u weterynarza.

Stres u człowieka powoduje stres u psa

Fot. Unai82/envato
Spis treści

Kilka lat temu francuscy naukowcy wykazali, że zachowanie opiekuna podczas wizyty w klinice weterynaryjnej wpływa na poziom stresu jego psa. Na przykład negatywne zachowanie, takie jak karcenie, mogło znacząco zwiększyć niepokój pupila. Jednak dopiero niedawne badania przeprowadzone przez zespół z Queen’s University w Belfaście rzuciły światło na to, jak stres opiekuna, mierzony poprzez zmiany tętna, oddziałuje na samopoczucie psa w kontrolowanych warunkach.

W eksperymencie wzięło udział 28 właścicieli i ich psy. Każdy z uczestników nosił monitor tętna, dzięki czemu badacze mogli precyzyjnie śledzić zmienność tętna – wskaźnik poziomu stresu. Następnie właściciele byli poddawani dwóm rodzajom interwencji: stresującej (test arytmetyczny w pamięci i prezentacja werbalna) oraz łagodzącej stres (pięciominutowa medytacja oddechowa).

Co odkryto?

Badanie wykazało kilka interesujących zjawisk:

  1. Adaptacja psów do kliniki weterynaryjnej – Tętno psów malało wraz z czasem spędzonym w klinice, co sugeruje, że danie zwierzętom chwili na aklimatyzację może zmniejszyć ich stres. To nie tylko poprawia ich samopoczucie, ale także zwiększa dokładność badań weterynaryjnych.
  2. Wpływ tętna właściciela – Zmiany tętna właściciela przewidywały zmiany tętna psa. Jeśli właściciel odczuwał większy stres, jego pupil również był bardziej zestresowany. Zjawisko to nazwano „zarażaniem emocjonalnym”, gdzie emocje i reakcje jednej istoty wpływają na drugą.
  3. Rola niewerbalnych sygnałów – Psy wychwytują sygnały stresu od swoich właścicieli nawet bez bezpośredniej interakcji. Podczas eksperymentu właściciele nie mieli kontaktu ze swoimi zwierzętami, co wykluczyło możliwość wpływu słów czy gestów.

Dlaczego to ma znaczenie? Wnioski z tych badań są istotne dla każdego opiekuna psa. Jeśli nasz stres wpływa na nasze psy, warto zastanowić się nad własnym stanem emocjonalnym, szczególnie podczas sytuacji potencjalnie stresujących, takich jak wizyta u weterynarza. Kliniki weterynaryjne mogłyby też wziąć pod uwagę potrzeby zarówno zwierząt, jak i ich opiekunów, oferując bardziej uspokajające otoczenie.

Inne badania wykazały, że psy są wrażliwe nie tylko na stres swoich właścicieli, ale również na sygnały od obcych. Na przykład zapach potu zestresowanego człowieka może wpływać na zdolności poznawcze psa podczas testów decyzyjnych. Oznacza to, że psy nieustannie reagują na otaczający świat i emocje ludzi wokół nich.

Psy są niezwykle percepcyjnymi zwierzętami, które intensywnie reagują na nasze stany emocjonalne. Zarówno właściciele, jak i profesjonaliści pracujący ze zwierzętami powinni pamiętać, że ich stres może mieć bezpośredni wpływ na samopoczucie psa. Wspólne zrozumienie i wspieranie zarówno opiekunów, jak i zwierząt mogłoby przyczynić się do poprawy jakości ich życia i zdrowia.

 

Bibliografia
  1. Aoife Byrne & Gareth Arnott, The Conversation; "Dogs Can Catch Your 'Stress', Putting Their Own Health at Risk"; https://www.sciencealert.com/dogs-can-catch-your-stress-putting-their-own-health-at-risk; 08-01-2025;
5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments