DIAN FOSSEY. Biografia sylwetki - Dian Fossey

Dian Fossey, goryle górskie Dian Fossey Źródło: Wikipedia/episodeinfo.com/tvshows/?p=784

Dian Fossey urodziła się 16 stycznia 1932 r. w San Francico (Kalifornia, USA). Została zamordowana przez kłusowników 26 grudnia 1985 r. w górach Virunga (Rwanda). Była słynnym amerykańskim prymatologiem, specjalistką w dziedzinie etologii.  Zasłynęła jako badaczka goryli górskich, które obserwowała w Afryce przez kilkanaście lat – uświadamiając światu potrzebę ich ochrony toczyła zarazem bezpardonową walkę z kłusownikami o przetrwanie tych zwierząt.Postrzeliła pani turystę? – To nieprawda. Strzelałam nad ich głowami. Nie zamienią tej góry... w jakieś zoo!” (Dian Fossey)

Wykształcenie

Fossey ukończyła szkołę średnią w San Francisco (Lowell High School), następnie rozpoczęła studia weterynaryjne na University of California w Davis. Jednak trudności z chemią i fizyką sprawiły, że po dwóch latach przeniosła się na terapię zajęciową na San Jose State College (obecnie San Jose State University). Uczelnię tą ukończyła w 1954 roku z tytułem B.Sc. (Bachelor of Science) – będącym odpowiednikiem stopnia licencjata.

Praca zawodowa

Początkowo Dian Fossey pracowała w swoim zawodzie, w szpitalu dziecięcym w Louisville w stanie Kentucky. Wkrótce zainteresowała się Afryką, pod wpływem opowieści i zdjęć swojego przyjaciela, który odwiedził ten kontynent. Niedługo potem zaciąga pożyczkę i w 1963 roku odwiedza wschodnią Afrykę. W Tanzanii spotyka słynnego antropologa Louisa Leakeya oraz jego żonę Mary. To spotkanie wpłynęło na całe późniejsze życie badaczki. Antropolog opowiada Dian o znaczeniu długotrwałych badań małp człekokształtnych a także o pracy Jane Goodall badającej szympansy. Przed opuszczeniem Afryki Fossey w górach Virunga (pogranicze Ugandy, Zairu i Rwandy) po raz pierwszy widzi goryle górskie (Gorilla gorilla beringei) których populacja liczy wtedy niespełna 500 osobników. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych pracuje dalej w swoim zawodzie, jednak nie może zapomnieć o Afryce i gorylach. Trzy lata później w 1966 roku Leakey zdobywa poparcie towarzystwa National Geographic dla swych badań, a Dian Fossey po rozmowie z nim postanawia wrócić na Czarny Ląd.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy