Arcydzięgiel korzeń (Angelicae off. Radix)

"Archangelica officinalis a2" autorstwa Opioła Jerzy - Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons
Arcydzięgiel w stanie naturalnym występuje na terenach Azji oraz Europy. Miejsca występowania to brzegi potoków i rzek oraz pasma górskie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina ta może osiągać wysokość do 3 metrów. Ma grubą, bruzdowaną łodygę, która nie jest niczym pokryta, a w środku jest pusta. Liście są bardzo duże i 3-4 krotnie pierzaste. Kwiaty są małe, przybierają kolor zielonkawobiały lub żółtawy, zebrane są w baldachy. Owoc rośliny stanowi rozłupnia, która składa się z 2 rozłupek.

Czy wiesz, że...Arcydzięgiel jest objęty częściową ochroną od roku 2014, wcześniej znajdował się po ochroną ścisłą.
Korzeń arcydzięgla ma gorzki smak, dlatego wykorzystuje się go do aromatyzowania piwa.
Roślina ta ma bardzo silnie działanie, dlatego nie należy przesadzać z jej przyjmowaniem, w przeciwnym wypadku może spowodować efekty uboczne takie jak nudności, bóle głowy i wiele innych.
W czasie zbiorów korzeni poleca się stosowanie rękawiczek, ponieważ świeże korzenie działają drażniąco na skórę pod wpływem promieni słonecznych i mogą powodować wysypkę.

Zbiór

Surowiec leczniczy, czyli korzeń zbiera się październiku – rok po wysiewie.

Właściwości lecznicze

Arcydzięgiel posiada wspaniałe właściwości lecznicze, stosuje się go przede wszystkim do leczenia wielu problemów żołądkowych, ponieważ działa wiatropędnie, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego oraz pobudza enzymy trawienne. Niweluje również bolesne skurcze żołądka, jest przy tym pomocny w zaparciach i wzdęciach. Poprawia apetyt. Korzeń arcydzięgla działa moczopędnie oraz napotnie. Posiada właściwości usprawniające krążenie krwi. Sprawdza się również jako naturalny środek uspokajający, herbatka z arcydzięgla wycisza i relaksuje. Stosuje się go w łagodnych stanach niepokoju, a także w bardziej zaawansowanej nerwicy, na przykład nerwicy wegetatywnej. Wykorzystuje się go również w chorobach reumatycznych, ponieważ uśmierza bóle reumatyczne oraz nerwobóle. Przeciwbólowe działanie arcydzięgla znajduje również zastosowanie w leczeniu migren. Arcydzięgiel polecany jest do naturalnego regulowania krwawień miesiączkowych. Posiada właściwości wzmacniające, dlatego warto go stosować do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Roślina ta sprawdza się również pomocniczo w leczeniu chorób układu oddechowego – pomaga wykrztusić zalegającą w płucach wydzielinę, likwiduje kaszel, ułatwia oddychanie. Posiada bardzo silne właściwości pierwotniakobójcze, przeciwzapalne oraz antybakteryjne, dlatego sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości. Arcydzięgiel stosowany jest również pomocniczo w leczeniu wielu chorób skóry, ponieważ odpowiedzialny jest za zwiększanie wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Z tego względu wykorzystuje się go efektywnie do leczenia takich chorób jak łuszczyca, bielactwo czy trądzik. Dzięki właściwościom oczyszczającym sprawdza się pomocniczo w oczyszczaniu organizmu po zatruciach alkoholowych czy nikotynowych.

Praktyczne zastosowanie

Napar na lepsze trawienie

Składniki:
1 łyżka korzenia arcydzięgla
Woda

Korzeń zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na ok. 20 minut. Przecedzić. Pić napar w ilości pół szklanki, 3 razy dziennie przed posiłkami.
Arcydzięgiel "Archangelica officinalis a2" autorstwa Opioła Jerzy - Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Arcydzięgiel

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:selerowce
Rodzina:selerowate
Rodzaj:dzięgiel
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź