Lawenda kwiat (Lawendulae Flores)

By Silar (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Miejsce pochodzenia to basen Morza Śródziemnego. Jest rośliną uprawianą w wielu miejscach na świecie. Polska nie jest wyjątkiem.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Jest silnie rozgałęzionym półkrzewem, który dorasta do 90 cm wysokości. Liście rośliny są ułożone naprzeciwlegle, mają kształt równowąski bądź wąskolancetowaty. Pokryte są szarymi włoskami. Kwiaty zebrane są w luźne kłosy, mają barwę purpuroliliową do fioletowej. U gatunków uprawianych mogą być także białe oraz różowe. Owoc to rozłupnia. Korzeń może mieć nawet 2 m długości, jest silnie rozgałęziony. Cała roślina pachnie intensywnie i przyjemnie.

Czy wiesz, że...Lawenda sprzedawana jest w saszetkach, które umieszcza się w szafie, mają one odstraszać mole, a także nadawać przyjemny zapach.

Kwiaty lawendy wykorzystywane są do wyrobu wielu kosmetyków, które przeznaczoną są dla delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień cery. Takim kosmetykiem jest na przykład hydrolat lawendowy.

Lawenda wykorzystywana jest powszechnie w kuchni francuskiej, włoskiej oraz hiszpańskiej.

Zbiór

Zbiór kwiatów razem z łodygami należy przeprowadzić w suchy dzień, najlepiej dzień przed upałem. Surowce należy suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Gdy łodygi będą wystarczająco suche wystarczy zerwać z nich kwiaty.

Właściwości lecznicze

Lawenda działa uspokajająco na organizm, pozwala się zrelaksować, eliminuje skutki stresu. Jest pomocna w przypadku problemów z zasypianiem. Znanym sposobem na spokojny sen jest włożenie lawendy do płóciennego woreczka, który należy umieścić pod poduszką. Lawenda polecana jest również do leczenia nerwic wegetatywnych oraz stanów lękowych, a także depresji. Pomaga w zaburzeniach trawienia, które związane są z bolesnymi kolkami, wzdęciami czy gazami. Zwiększa łaknienie, w szczególności u osób starszych oraz dzieci. Lawenda może być stosowana również w formie zewnętrznej – pomaga likwidować nerwobóle oraz działa przeciwbakteryjne na skórę. Ma również działanie kojące na naskórek, dlatego poleca się ją do leczenia wszelkiego rodzaju uszkodzeń skóry, czyli oparzeń czy otarć. Sprawdza się także zewnętrznie w leczeniu takich dolegliwości jak łuszczyca czy trądzik. Pomaga również niwelować siniaki oraz pojawiające się na skutek urazów krwiaki. Lawenda ma działanie rozkurczające, dlatego sprawdza się do niwelowania bólów menstruacyjnych oraz bólów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach. Poprawia samopoczucie i eliminuje stany nerwowe u kobiet w okresie menopauzy. Jest również pomocna w leczeniu wszelkich infekcji, które dotyczą układu oddechowego oraz wydalniczego. Sprawdza się na przykład w leczeniu astmy, w szczególności jeżeli jest ona powiązana ze stanami nerwowymi.

Praktyczne zastosowanie

Nalewka z kwiatów lawendy do nacierania bolących miejsc oraz stosowania w okresie grypy i przeziębień

Składniki:
4 garści świeżych kwiatów lawendy
Spirytus 40%

Kwiaty zalać odpowiednią ilością spirytusu – tak aby zakrył kwiaty. Odstawić na 2 tygodnie. Każdego dnia należ potrząsnąć naczyniem. Przecedzić.

W celu profilaktyki stosować jedną łyżeczkę nalewki każdego dnia. Aby pozbyć się bólów mięśniowych wystarczy wcierać nalewkę w bolące miejsca.
Lawenda By Silar (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Lawenda

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:jasnotowate
Rodzaj:lawenda
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź