Macierzanka ziele (Thymiserpylli Herba)

"Thymus carpaticus a1" autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Występuje  w Afryce, Europie oraz Azji (w strefie umiarkowanej). Roślina ta liczy sobie około 300 gatunków. W Polsce występuje 10 gatunków. Najbardziej popularna jest macierzanka piaskowa.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Macierzanka piaskowa wydziela charakterystyczny zapach po roztarciu pędów. Łodyga rośliny może być okrągła lub kanciasta, u nasady jest zdrewniała. Liście mają kształt jajowatopodługowaty, są 3-4 razy dłuższe niż szersze, są ułożone nakrzyżlegle. Kwiaty dwupostaciowe - mniejsze lub większe. Owoce to małe orzeszki.

Czy wiesz, że...Macierzanka wykorzystywana jest w formie przypraw do potraw, dodaje się ją do potraw mięsnych i rybnych, a także sosów i farszów. Poleca się ją stosować przede wszystkim do potraw ciężkostrawnych i tłustych dla organizmu.

Roślina wykorzystywana jest w szerokim zakresie w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się ją do perfum, kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowe, a także kosmetyków do kąpieli.

Macierzanka doskonale nadaje się do stworzenia własnych domowych kosmetyków. Z ziela warto przygotować tonik do codziennego przemywania twarzy, działa on antybakteryjne i ściągająco. Poleca się go stosować do skóry problematycznej.

Olejek eteryczny ma działanie uspokajające, by wydobyć aromat wystarczy potrzeć kwiaty w ręce. Właśnie dlatego warto posadzić macierzankę w swoim ogródku.

Zbiór

Zbiór ziela należy przeprowadzić w czasie kwitnienia rośliny. Następnie należy je wysuszyć w zacienionym miejscu. Po wysuszeniu należy oddzielić zdrewniałe łodygi. Ziele przechowywać w zamkniętych pojemnikach, w ciemnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Roślina stosowana jest często podczas różnorodnych infekcji, pomaga zwalczać gorączkę i kaszel, działa wykrztuśnie. Jest pomocna w leczeniu grypy i przeziębienia. Ma działanie dezynfekujące, dlatego stosuje się ją do leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry oraz ran, które na niej występują - pomaga w owrzodzeniach i oparzeniach. Leczy zmiany trądzikowe, łuszczycę skóry oraz grzybicę skóry głowy. Przeciwzapalne działanie macierzanki powoduje, że często stosuje się ją do płukania jamy ustnej czy gardła. Ziele wykorzystywane jest do leczenia kobiecych dolegliwości, ponieważ niweluje bóle menstruacyjne. Pomaga również w problemach z układem trawiennym – działa wiatropędnie oraz rozkurczowo, niwelując bóle brzucha. Olejek z macierzanki pomaga regulować wypróżnienia, a ponadto działa żółciopędnie. Stosowany jest do leczenia pasożytów przewodu pokarmowego. Macierzanka jest bardzo pomocnym lekiem w oczyszczaniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny, poleca się ją stosować nie tylko podczas nieżytów oskrzeli, ale także palaczom, ponieważ umożliwia porządnie oczyścić oskrzela. Stosuje się ją również do ogólnego wzmocnienia organizmu, zalecana jest szczególnie rekonwalescentom oraz osobom wyczerpanym nerwowo.

Praktyczne zastosowanie

Napar polecany do stosowania podczas przeziębienia, grypy i w nieżytach górnych dróg oddechowych

Składniki:
1 łyżka suszonego ziela macierzanki
Woda

Ziele zalać szklaną wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Pić po pół szklanki naparu 2 razy dziennie.
Macierzanka "Thymus carpaticus a1" autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Macierzanka
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź