Nagietek kwiat (Calendula Officinalis Flores)

"2006-10-22Calendula05-02" autorstwa Wildfeuer - Praca własna (own photo). Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.
Pochodzenie nagietka nie jest do końca znane, przyjmuje się, że pochodzi on prawdopodobnie z Iranu lub terenów śródziemnomorskich, ponieważ w dzisiejszych czasach rośnie on tam w formie dzikiej. Nagietek uprawia się w wielu krajach na całym świecie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga nagietka może dorastać nawet do 80 cm, jest wzniesiona, a w dotyku lepka. Liście nagietka gęsto obejmują łodygę. Kwiaty nagietka mogą mieć barwę od żółtej do pomarańczowej, tak samo jak języczek występujący w środku kwiatka. Owoce nagietka to niełupki, które są barwy żółtawobrunatnej. Korzeń posiada liczne rozgałęzienia.

Czy wiesz, że...Nagietek, który zostanie posadzony przy pomidorach będzie je skutecznie chronił przed szkodnikami.

Ciemnożółte zabarwienie żółtek jaj można uzyskać dodając do paszy kur płatki nagietka.

Nagietek był uważany za roślinę magiczną. Uważa się, że wysuszone płatki nagietka włożone pod poduszkę są strażnikiem spokojnego snu.

Zbiór

Zbiory surowca lekarskiego, czyli kwiatów przeprowadza się w okresie kwitnienia kwiatów, czyli od czerwca do jesieni.

Właściwości lecznicze

Nagietek polecany jest przy różnych uszkodzeniach skóry oraz podrażnieniach – pomaga leczyć kontuzje, stłuczenia, rany naskórka a nawet wrzody. Jest pomocy w oparzeniach, odmrożeniach czy wysypkach skórnych różnego pochodzenia. Sprawdza się w leczeniu żylaków – również żylaków odbytu, ze względu na swoje właściwości ściągające. Nagietek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Dlatego sprawdza się pomocniczo podczas przeziębień i innych infekcji, w tym przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych błon śluzowych. Płukanie gardła nagietkiem pomaga w leczeniu bólu gardła oraz innych zapaleń w jamie ustnej. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom doskonale nadaje się do stosowania jako środek dezynfekujący. Nagietek w naturalny sposób pomaga w produkcji kolagenu, dlatego stosuje się go do zmniejszania blizn i rozstępów. Nagietek polecany jest również w chorobach przewodu pokarmowego, działa przeciwskurczowo, pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stosowany jest po leczeniu operacyjnym żołądka, pęcherzyka żółciowego czy jelit. Dzięki właściwościom żółciopędnym poleca się go również do leczenia chorób pęcherzyka żółciowego. Wspomaga leczenie wątroby, szczególnie w przypadku jej uszkodzenia na skutek spożycia trujących związków, na przykład toksyn pochodzących z grzybów. Surowiec leczniczy z nagietka wykorzystywany jest do leczenia narządu wzroku – leczy stany zapalne spojówek, łagodzi podrażnienia i przemęczenie. Nagietek pomaga zwalczać bóle menstruacyjne, a przy tym reguluje cykl miesiączkowy. Jest pomocny w okresie klimakterium. Jest również znany w świecie onkologii, ponieważ pomocniczo stosuje się go do leczenia nieoperacyjnych nowotworów żołądka, jak również w leczeniu pooperacyjnym. Wykorzystuje się go również do leczenia stanów przednowotworowych w obrębie przewodu pokarmowego. Działa uspokajająco na organizm, reguluje przy tym ciśnienie krwi. Stosowany jest również przez ginekologów – do leczenia zaniku nabłonka pochwy oraz rzęsistkowicy.

Praktyczne zastosowanie

Napar na zmęczone, podrażnione oczy

Składniki:
1 łyżka suszonych kwiatów nagietka
1 szklanka wody

Kwiaty nagietka zalać wrzącą wodą. Zostawić pod przykryciem na około 15-20 minut. Przecedzić. Tak powstałym naparem można przemywać oczy.
Nagietek "2006-10-22Calendula05-02" autorstwa Wildfeuer - Praca własna (own photo). Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Nagietek

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:nagietek
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź