Nawłoć pospolita ziele (Solidago virgaurea)

Nazywany/a też: mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, głowienki czerwone, urasz

 1. Występowanie
 2. Wygląd
 3. Zbiór
 4. Właściwości lecznicze
 5. Praktyczne zastosowanie
 6. Systematyka
 7. Galeria zdjęć

Występowanie

Krajem pochodzenia nawłoci pospolitej jest Azja Mniejsza. Współcześnie nawłoć pospolita porasta strefę umiarkowaną Azji i Europę. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Wygląd

Łodyga nawłoci pospolitej wznosi się ku górze i osiąga do 100 cm wysokości. Może być naga lub owłosiona w niewielkim stopniu, w środku jest pusta. Liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, zwężają się przy łodydze w ogonek, są rzadko owłosione. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki, mają barwę żółtą. Kwiaty brzeżne są żeńskie, kwiaty środkowe są obupłciowe. Owoc to niełupki z puchem kielichowym.

Czy wiesz, że...
 • Nawłoć to roślina miododajna. W sklepach znaleźć można miód nawłociowy.
 • Jest to roślina, która jest szkodliwa dla bydła domowego – może powodować zatrucia.
 • W celu wzmocnienia organizmu poleca się kąpiel z dodatkiem nawłoci. Taka kąpiel świetnie działa również na zwiotczałe i zmęczone mięśnie.
 • Liście nawłoci można parzyć zamiast herbaty. W kuchni mogą być wykorzystywane również, jako dodatek do chleba.
 • Nawłoć była wykorzystywana już w XVI wieku w Polsce, jako środek moczopędny, gojący rany oraz do profilaktyki kamieni.
 • Surowiec można zbierać zarówno ze stanowisk naturalnych, jak również z własnych upraw.
 • Nawłoć można spotkać praktycznie wszędzie, rośnie  na wrzosowiskach i łąkach, polanach, w zaroślach oraz na miedzach.

Zbiór

Surowiec należy zbierać w okresie kwitnienia (od lipca do września), a następnie wysuszyć w naturalny sposób.

Właściwości lecznicze

Nawłoć ma działanie moczopędne, dlatego poleca się stosować ten surowiec we wszelkiego rodzaju infekcjach związanych z układem moczowym, miedzy innymi w zapaleniu dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Sprawdza się również, jako środek pomocniczy do leczenia kamicy moczowej. Działa spazmolitycznie, dzięki temu pomaga usuwać piasek z dróg moczowych.

Roślina ma działanie przeciwzapalne, działa również antydrobnoustrojowo. Wykorzystuje się ją do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Służy także do terapii pomocniczych w chorobach reumatycznych oraz zbyt wysokim ciśnieniu. Surowiec wykorzystywany jest do leczenia problemów związanych z układem pokarmowym – pomaga niwelować nieżyty żołądka i jelit, sprawdza się w przypadku nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dzięki właściwościom pomagającym usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, nawłoć stosowana jest do leczenia chorób autoimunnologicznych. Jest również pomocna w ogólnych kuracjach odtruwających cały organizm. Może być stosowana również w sposób zewnętrzny, sprawdza się wówczas w leczeniu nieżytów gardła oraz całej jamy ustnej, a także w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się również do leczenia skóry łojotokowej oraz trądzikowej, wystarczy przecierać twarz naparem z nawłoci. Dzięki działaniu ściągającemu często wykorzystuje się surowiec do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z nawłoci działający moczopędnie, polecany również do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych

Składniki:
 • 1-2 łyżki ziela nawłoci
 • Szklanka wody
Nawłoć zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Ostudzić. Napar należy pić na zimno. Do płukania używać również na zimno.
Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Galeria zdjęć

Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com
Nawłoć pospolita - kwiatostan. Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:nawłoć
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź