Antylopa szabloroga (Hippotragus niger)

Źródło: Corel Stock Photo
Długość ciała 1,9-2,7 m, ogona 37-76 cm, masa 150-300 kg. Jest podobna do antylopy końskiej. Dojrzały samiec jest czarny, na pysku ma ten sam wzór, co samica – białe paski na policzkach, których pojawienie się jest u nich oznaką wchodzenia w dorosłość. Obie płci mają grube, gęsto rowkowane rogi. Umaszczenie cielęcia jest podobne do umaszczenia dorosłych samic – orzechowe lub jasnobrązowe.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Rozmnażanie i rozwój
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Otwarta sawanna krzewiasta i drzewiasta ze stałym dostępem do wody, w górach do wysokości 2000 m n.p.m. Unika lasów.

Tryb życia

Aktywna w ciągu dnia, często odpoczywa w południe. Wydzieliną gruczołów znajdujących się przed oczami oraz kałem znakują granice terytoriów. W porze suchej musi wyszukiwać pokarm i tworzy wtedy stada składające się nawet z ponad 100 osobników. W porze deszczowej wyodrębniają się grupy kawalerów (2-12), a dominujące samce zajmują terytoria i kojarzą się z samicami, które się na nich znajdują.

Rozmnażanie i rozwój

Podczas rui partnerzy oddalają się od stada. Walki o samice polegają na przepychaniu się rogami, często na ugiętych kończynach. Pozycja uległości z mocno zgiętą szyją pozwala na uniknięcie pojedynku. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat. Po ciąży trwającej 265-285 dni przychodzi na świat jedno młode o masie 16-20 kg, które przez kilka dni pozostaje w ukryciu.Poza okresem tuż po porodzie cielęta przebywają w grupie rówieśników, a z matkami łączą się tylko na czas karmienia.
Antylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable Antelope Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Antylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable AntelopeAntylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable AntelopeAntylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable Antelope
Antylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable AntelopeAntylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable AntelopeAntylopa szabloroga, Hippotragus niger, Sable Antelope

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź