Jaskółka rdzawoszyja (Hirundo pyrrhonota)

Źródło: Corel Stock Photo
Jaskółka rdzawoszyja posiada upierzenie przypominające upierzenie naszych rodzimych jaskółek i jej krewniaczek. Czarne, lśniące pióra pokrywają głowę i wierzchnią część ciała. Spód ciała jest natomiast jasny. Gatunek ten można odróżnić po rdzawej barwie gardła oraz plamie o tym samym kolorze u nasady ogona. Rdzawa plama na gardle jest duża – sięga aż na policzki (poniżej oka) i wyraźnie odcina się od białawych piór szyi. Powyżej dzioba, na czole, znajduje się jasnopomarańczowa lub kremowa niewielka plama. Tęczówki są ciemne. Dziób i nogi – czarne.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Jaskółka rdzawoszyja zamieszkuje Amerykę Północną. Zasięg jego występowania obejmuje cały kontynent z wyjątkiem północnych, bezleśnych krańców. Jaskółkę rdzawoszyją można spotkać również w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Ptaki te migrują tam na zimę. Docierają daleko aż do centralnych regionów Ameryki Południowej.
Czy wiesz, że...Jaskółki rdzawoszyje gnieżdżące się w koloniach rozrodczych wykazują wiele ciekawych i nie do końca zrozumianych przez naukę zachowań. Wiadomo, że niektóre samice podrzucają jedno ze swoich jaj do innego gniazda, a opiekują się resztą. Ptaki te potrafią przekazywać sobie informacje o miejscu gdzie ilość pożywienia jest obfita. Pewna para naukowców poświęciła temu gatunkowi dwanaście lat badań zgłębiając żywot niezwykłych ptasich "społeczności", jakie tworzą jaskółki rdzawoszyje w koloniach rozrodczych. Owocem pracy państwa Brown jest niespełna sześciuset-stronicowa książka, która, jak sami piszą we wstępie, stawia jeszcze więcej nowych pytań. Nadal nie rozumiemy podłoża zachowań wielu gatunków ptaków, lub nie zdajemy sobie sprawy z ich złożoności.

Środowisko życia

Jaskółki rdzawoszyje swoje gniazda zakładają na ścianach skalnych urwisk lub na przypominających je budynkach. Preferują otwarte tereny – łąki, pastwiska, obszary podmokłe, gdzie polują w locie. W okresie lęgowym często tworzą niewielkie kolonie lęgowe.

Lęgi

Gniazdo jaskółek rdzawoszyich to skomplikowana konstrukcja niewielkich porcji błota i drobnych szczątków roślinnych pieczołowicie zespojonych ze sobą oraz z półką skalną, pod którą jest bezpiecznie zawieszone. W wyścielonym miękko puchem gnieździe samica składa do pięciu jaj. Para jaskółek rdzawoszyich razem troszczy się o swoje potomstwo. Zdarza się, że parze jaskółek rdzawoszyich uda się odchować dwa, a wyjątkowo nawet trzy lęgi w ciągu jednego roku.

Pokarm

Jaskółka rdzawoszyja jest owadożerna. Na swoją zdobycz polują w locie. Okazjonalnie wzbogacają swoją dietę o owoce.
Jaskółka rdzawoszyja, Cliff Swallow, Hirundo pyrrhonota Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Jaskółka rdzawoszyja, Cliff Swallow, Hirundo pyrrhonota
Jaskółka rdzawoszyja, Cliff Swallow, Hirundo pyrrhonota

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź