Kangur rudy (Macropus rufus)

Nazywany/a też: kangur czerwony, torbacz rudy

Fot. Lilly M, GNU/Wikipedia
  Kangur rudy jest największym z obecnie żyjących torbaczy. Długość jego ciała wynosi od 75 cm do 140 cm, długość ogona 65 -100 cm, waga waha się w granicach 20 -85 kg. Samce są wyraźnie większe od samic i o połowę cięższe. Kończyny przednie tego torbacza są niewielkie, natomiast tylne silne i dobrze rozwinięte, o dużych stopach. Głowa ma wydłużony kształt, podobnie jak duże uszy. Futro jest barwy rdzawoczerwonej u samców, a niebieskawoszarej u samic, bledsze na spodzie ciała, kończynach i ogonie.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

  Gatunek ten jest pospolity na jałowych terenach trawiastych centralnej części Australii.
Czy wiesz, że...Kangur rudy uciekając przed drapieżnikiem (pies dingo) może skoczyć na odległość 12 m.
W poszukiwaniu pożywienia lub wody zwierzę to może przemierzać odległości do 300 km.

Tryb życia

  Kangur rudy żyje na terenach otwartych, łącząc się w stada liczące nieraz kilkaset osobników i dowodzone przez samca. Jest zwierzęciem spokojnym i zarazem bardzo ostrożnym. Zaniepokojony rzuca się do ucieczki osiągając w biegu prędkość nawet 70 km/h. W czasie biegu i skoków ogon służy mu do utrzymania równowagi i działa jak ster. W zagrożeniu bezpośrednim staje do walki i potrafi zadawać głębokie rany pazurami przednich kończyn, a szczególnie wielkim pazurem czwartego palca kończyn tylnych.

Odżywianie

  Pokarm kangura rudego stanowią trawy i rośliny zielne. W okresach chłodu żeruje on głównie w dzień, natomiast w czasie upałów wyłącznie w nocy i o świcie.

Rozmnażanie i rozwój

  Biologia rozmnażania kangurów jest fascynująca. Ciąża trwa zaledwie 33 dni. Noworodek, nieowłosiony i ślepy mierzy zaledwie 2 cm długości i po narodzinach pełznie w kierunku torby zaczepiając przednimi odnóżami o włosy na podbrzuszu matki. Cel osiąga po 2 -4 min. W  torbie przyczepia się do jednego z czterech sutków i w tej pozycji pozostaje ok. 70 dni. Po dwóch dniach od porodu następuje kolejna kopulacja, jednak zapłodnione jajo pozostaje na etapie blastocysty i zaczyna się rozwijać dopiero kiedy pierwsze młode opuści torbę, tj. po 230 -250 dniach. Młode otwierają oczy po ok. 145 dniach i wkrótce potem pokrywają się sierścią. Po ok. 175 dniach zaczynają przyjmować pokarm stały. Kiedy drugie młode jest przyssane do do sutka to pierwsze też ssie od czasu do czasu, a w razie niebezpieczeństwa szuka schronienia w torbie wskakując do niej głową do przodu. Samice dojrzewają płciowo w wieku 15 -20 miesięcy, a samce po 20 -25 miesiącach. Kangur rudy żyje może żyć ok. 20 lat.
Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo Fot. Lilly M, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo
Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kangurowate
Rodzaj:Macropus
Gatunek:Kangur rudy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź