Kangur rudy (Macropus rufus)

Nazywany/a też: kangur czerwony, torbacz rudy

  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Tryb życia
  4. Odżywianie
  5. Rozmnażanie i rozwój
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

  Kangur rudy jest największym z obecnie żyjących torbaczy. Długość jego ciała wynosi od 75 cm do 140 cm, długość ogona 65 -100 cm, waga waha się w granicach 20 -85 kg. Samce są wyraźnie większe od samic i o połowę cięższe. Kończyny przednie tego torbacza są niewielkie, natomiast tylne silne i dobrze rozwinięte, o dużych stopach. Głowa ma wydłużony kształt, podobnie jak duże uszy. Futro jest barwy rdzawoczerwonej u samców, a niebieskawoszarej u samic, bledsze na spodzie ciała, kończynach i ogonie.

Występowanie

  Gatunek ten jest pospolity na jałowych terenach trawiastych centralnej części Australii.

Czy wiesz, że...Kangur rudy uciekając przed drapieżnikiem (pies dingo) może skoczyć na odległość 12 m.
W poszukiwaniu pożywienia lub wody zwierzę to może przemierzać odległości do 300 km.

Tryb życia

  Kangur rudy żyje na terenach otwartych, łącząc się w stada liczące nieraz kilkaset osobników i dowodzone przez samca. Jest zwierzęciem spokojnym i zarazem bardzo ostrożnym. Zaniepokojony rzuca się do ucieczki osiągając w biegu prędkość nawet 70 km/h. W czasie biegu i skoków ogon służy mu do utrzymania równowagi i działa jak ster. W zagrożeniu bezpośrednim staje do walki i potrafi zadawać głębokie rany pazurami przednich kończyn, a szczególnie wielkim pazurem czwartego palca kończyn tylnych.

Odżywianie

  Pokarm kangura rudego stanowią trawy i rośliny zielne. W okresach chłodu żeruje on głównie w dzień, natomiast w czasie upałów wyłącznie w nocy i o świcie.

Rozmnażanie i rozwój

  Biologia rozmnażania kangurów jest fascynująca. Ciąża trwa zaledwie 33 dni. Noworodek, nieowłosiony i ślepy mierzy zaledwie 2 cm długości i po narodzinach pełznie w kierunku torby zaczepiając przednimi odnóżami o włosy na podbrzuszu matki. Cel osiąga po 2 -4 min. W  torbie przyczepia się do jednego z czterech sutków i w tej pozycji pozostaje ok. 70 dni. Po dwóch dniach od porodu następuje kolejna kopulacja, jednak zapłodnione jajo pozostaje na etapie blastocysty i zaczyna się rozwijać dopiero kiedy pierwsze młode opuści torbę, tj. po 230 -250 dniach. Młode otwierają oczy po ok. 145 dniach i wkrótce potem pokrywają się sierścią. Po ok. 175 dniach zaczynają przyjmować pokarm stały. Kiedy drugie młode jest przyssane do do sutka to pierwsze też ssie od czasu do czasu, a w razie niebezpieczeństwa szuka schronienia w torbie wskakując do niej głową do przodu. Samice dojrzewają płciowo w wieku 15 -20 miesięcy, a samce po 20 -25 miesiącach. Kangur rudy żyje może żyć ok. 20 lat.
Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo Fot. Lilly M, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo
Kangur rudy,Macropus rufus,kangaroo

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kangurowate
Rodzaj:Macropus
Gatunek:Kangur rudy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy