Kokoszka (Gallinula chloropus)

Nazywany/a też: kokoszka wodna, kokoszka zwyczajna, kurka wodna

Fot. Marek Szczepanek
Kokoszka zwana jest też kurką wodną. Mało kto miał okazję obserwować tego, prowadzącego zwykle skryty tryb życia, ptaka, mimo że jest on coraz bardziej pospolity.
  1. Wygląd
  2. Biotop
  3. Występowanie
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Kurka wodna pływa w charakterystyczny sposób, rytmicznie poruszając głową i szybkim ruchem unosząc ogon. Jest cała oliwkowo-brunatno-czarna z białym podogoniem i żółto-czerwonym dziobem przechodzącym w czerwoną płytkę czołową. Nogi ma zielone o bardzo długich palcach bez błon pławnych. Dymorfizm płciowy nie występuje. Młode są bardziej brązowe, dziób i płytkę czołową mają oliwkowobrunatne.
Czy wiesz, że...Najstarsza zaobrączkowana kurka wodna dożyła wieku 15 lat;

Biotop

Zamieszkuje gęsto zarośnięte brzegi wód stojących i wolno płynących, czasami zadowala się nawet rowami albo oczkami wodnymi. Przebywa głównie na granicy wody i lądu, ale w poszukiwaniu pokarmu wychodzi chętnie na ląd.

Występowanie

Areał lęgowy obejmuje cały świat z wyjątkiem dalekiej północy, Australii i Sahary. Regularne wędrówki podejmują tylko populacje północne, pozostałe są osiadłe i koczujące. W Polsce kurka wodna gniazduje w całym kraju z wyjątkiem gór. Jest średnio liczna. Zimuje w zachodniej Europie, chociaż coraz częściej spotyka się osobniki, które pozostają na zimę w kraju.

Lęgi

Wyprowadza 1-2, a czasem nawet 3 legi w roku, w okresie od połowy kwietnia do końca lipca. Gniazdo buduje z liści tataraku lub trzciny, w ukryciu, wśród roślin nadwodnych. Samica znosi 6-10 żółtawych lub brązowawych jaj w gęste ciemnobrązowe plamki. Wysiadują oboje rodzice przez ok. 3 tygodnie. Pisklęta mogą pływać od pierwszych chwil życia, zdolność lotu uzyskują w wieku 35 dni, ale pozostają z rodzicami. Kiedy samica przystępuje do następnego lęgu samiec przejmuje opiekę nad młodymi.

Pokarm

Pożywienie kurki wodnej stanowią nasiona i owoce roślin wodnych i bagiennych oraz młode pędy traw, a także różne bezkręgowce wodne.
Kokoszka, Gallinula chloropus, Common Moorhen Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Kokoszka, Gallinula chloropus, Common MoorhenKokoszka, Gallinula chloropus, Common MoorhenKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszka
Kokoszka, Gallinula chloropus, Common MoorhenKokoszka, Gallinula chloropus, Common MoorhenKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszkaKokoszka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Chruściele
Rodzaj:Gallinula
Gatunek:Kokoszka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy