Krab królewski (Lithodes santolla)

By Butterfly voyages (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Dwie pary czułków. Głowotułów owalny, pokryty twardym, sztywnym pancerzem. Odwłok zredukowany. Ciało grzbietobrzusznie spłaszczone. Kolor ciała czerwonawy bądź brązowawy. Pięć par odnóży. Pierwsza para przekształcona w dosyć duże szczypce. Dymorfizm płciowy jest zaznaczony. Samce są większe od samic, ponadto różnią się kształtem brzucha: u samców jest trójkątny, a u samic wachlarzowaty.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Z racji na podwodny tryb życia nie znamy dokładnego zasięgu występowania kraba królewskiego. Znany obszar występowania obejmuje strefę przybrzeżną południa Ameryki Południowej zarówno od strony Pacyfiku, jak i Atlantyku oraz Basen Argentyński Oceanu Atlantyckiego. Najdalej na północ spotykany jest u wybrzeży środkowego Chile i Urugwaju. Występuje w oceanie, w strefie subtropikalnej. Należy do organizmów bentosowych - zamieszkuje dno morskie. Preferuje duże głębokości, spotykany jest od 10 do 145 m, maksymalnie do 700 m głębokości. Rzadko wychodzi na brzeg.
Czy wiesz, że...Gatunek ten został opisany w 1782 roku przez przyrodnika Juana Molina, który opisał wiele nowych gatunków w Chile.

Pokarm

Wszystkożerny drapieżnik. Żywi się glonami, bezkręgowcami (innymi skorupiakami, mięczakami, mszywiołami), a także rybami. Pożywienia poszukuje na dnie.

Rozród

Zwierzę rozdzielnopłciowe. Kopulacja odbywa się na przełomie listopada i grudnia, poprzedzona jest zrzucaniem wylinki przez samice. Samica składa od 5 tys. do około 60 tys. jaj. Gdy dojdzie do zapłodnienia jaja przemieszczane są w okolice brzucha. W ten sposób samica chroni je aż do pełnego rozwinięcia. Rozwój embrionalny trwa około 10 miesięcy. Z jaj wylęgają się larwy. Po wylęgu larwy odłączają się od samicy. Wzrost odbywa się poprzez zrzucanie zewnętrznej powłoki ciała. Larwy przechodzą trzy etapy żywika, następnie przechodzą jeden etap megalopa. Na tym etapie przypominają już formę ostateczną. Rozwój larw trwa około 70 dni, w głównej mierze zależny jest od temperatury wody. Poza okresem rozrodczym żyje samotnie. Prawdopodobnie dożywa do około 14 lat.
By Butterfly voyages (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By Butterfly voyages (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Butterfly voyages (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Pancerzowce
Rodzina:Krabonowate
Rodzaj: Lithodes
Indeks nazw polskich - gromada Pancerzowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź