Mewa pospolita (Larus canus)

Nazywany/a też: mewa siwa

Fot. Marek Szczepanek
Mewa pospolita jest podobna do mewy srebrzystej, ale mniejsza. U samców dominuje biały kolor, ale grzbiet i górna powierzchnia skrzydeł są niebieskoszare. Ma też czarne końce skrzydeł z białymi plamami na skrajnych lotkach. Samiczki są z wierzchu jasnobrązowe.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Mewa pospolita żyje na morskich wybrzeżach (także w portach i centrach miast). Żyje także przy jeziorach śródlądowych. Lubi piaszczyste podłoże i niską roślinność.
Czy wiesz, że...
  • Choć główne legowiska mewy pospolitej znajdują się daleko na północy, coraz częściej możemy spotkać przedstawicieli tego gatunku daleko od morskich wybrzeży, np.: nieliczne pary zaobserwowano np. w Szwajcarii;
  • Mewa pospolita może być płodna jeszcze w wieku 26 lat;

Występowanie

Najliczniej występuje na północy – od Szkocji po północną Rosję. Gnieździ się także w Europie Zachodniej i Środkowej. Na południu występuje bardzo rzadko - na wyizolowanych stanowiskach. W Polsce występuje lokalnie i jest bardzo nieliczna. Jej legowiska znajdują się przede wszystkim na Wiśle (środkowy fragment rzeki), rzadko natomiast spotykana jest na terenach przymorskich. W latach 1998-2004 jej liczebność szacowano na 2300-2600 par.

Lęgi

Najczęściej buduje gniazdo na ziemi (czasem nad brzegiem – np. na gałęziach). Gniazduje w koloniach. Mewa pospolita składa jaja (z reguły 3) w maju. Mewy odbywają 1 lęg w roku. Młode, aby odlecieć z gniazda, potrzebują nieco ponad miesiąc.

Pokarm

Mewa żywi się małymi rybami i bezkręgowcami, których poszukuje głównie na płyciznach. Nie jest wybredna i często w poszukiwaniu pokarmu odwiedza miejsca, gdzie gromadzą się odpady i padlina. Zjada też niewielkie gryzonie.
Mewa pospolita, Larus canus, Common Gull Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Mewa pospolita, Larus canus, Common GullMewa pospolita, Larus canus, Common Gull
Mewa pospolita, Larus canus, Common Gull

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Mewowate
Rodzaj:Larus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź