Najeżka (Diodon holocanthus)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek jest mieszkańcem Zachodniego Atlantyku od Kanady, Florydy (USA) oraz wysp Bahama aż do Brazylii. Na Wschodnim Atlantyku od 30°N do 23°S łącznie z Południową Afryką, natomiast na Zachodnim Atlantyku od Morza Czerwonego aż do Madagaskaru, wysp Reunion oraz Mauritius. Na Pacyfiku gatunek odnotowany od południowych rejonów Japonii aż do wysp Lord Howe, a na wschodzie na Hawajach i Wyspach Wielkanocnych. Diodon holocanthus zasiedla również południową część stanu Kalifornia (USA) aż do Kolumbii oraz wyspy Galapagos. Jest gatunkiem stale przebywającym w rejonach raf koralowych, piaszczystych oraz twardych podłożach do 50 metrów głębokości, jednak najczęściej przebywa w dużo płytszych partiach wód.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Osobniki dorosłe posiadają ciemne plamy oraz wiele niedużych kropek znajdujących się na bokach i grzbiecie ryby, pomiędzy kolcami. Płetwy nie posiadają nakrapiania. Pomiędzy pyskiem a płetwą grzbietową znajduje się od 14 do 16 kolców. Natomiast na głowie znajdują się dwa szerokie paski, które przechodzą przez oczy ryby. Osobniki młodociane prowadzą pelagiczny tryb życia oraz na całym ciele posiadają wiele ciemnych kropek. Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie długość 50 cm.

Biologia

Czasami formują nieduże grupy składające się z kilku osobników, natomiast osobniki młodociane najczęściej przebywają wśród unoszących się glonów z rodzaju Sargassum sp. Należą do gatunków nektobentosowych, nie są zbyt dobrymi pływakami. Ich dieta składa się głównie z mięczaków, jeżowców, krabów pustelników, na które polują w ciągu nocy. Jest gatunkiem wykorzystywanym w medycynie japońskiej. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciugatera po spożyciu mięsa ryb przez człowieka.
Najeżka, Diodon holocanthus, long-spine porcupinefish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Najeżka, Diodon holocanthus, long-spine porcupinefish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Najeżkowate
Rodzaj:Diodon
Gatunek:Najeżka
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź