Nosorożec pancerny (Rhinoceros unicornis)

Nazywany/a też: nosorożec indyjski

Fot. Darren Swim, CC/Wikipedia
Długość ciała nosorożca indyjskiego waha się w granicach 1,5 -3,8 m, wysokość w kłębie 1,5 -1,9 m, długość ogona 0,6 -0,9 m, waga 1,6 -2,2 tony (maksymalnie 3 tony). Nosorożec ten ma tylko jeden róg, którego długość dochodzi do 57 cm. Jego naga skóra ma barwę ciemnoszarą i tworzy masywne fałdy układające się na kształt pancerza lub średniowiecznej zbroi. Włosy występują jedynie w postaci kępek szczeciny na obrzeżach uszu i kity na końcu ogona.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Nosorożec indyjski występuje na otwartych terenach trawiastych i terenach podmokłych w kilku zaledwie rezerwatach w prowincji Assam w Indiach i w Parku Narodowym Chitwan w Nepalu. Jest gatunkiem zagrożonym.
Czy wiesz, że...
  • Róg nosorożca indyjskiego, podobnie jak krew i mocz są bardzo poszukiwanym surowcem we wschodniej medycynie ludowej. Dlatego gatunek ten jest wciąż zagrożony przez kłusownictwo. Jednym ze sposobów ochrony przed kłusownikami jest odcinanie rogu u żyjących na swobodzie osobników.

Tryb życia

Zwierzę to prowadzi samotny tryb życia. Preferuje tereny nizinne położone w pobliżu wody. Sporo czasu spędza nurzając się w błocie. Potrafi dobrze pływać. Ze zmysłów ma najlepiej rozwinięty węch i słuch. Wzrok jest bardzo słaby -nosorożce są prawdziwymi krótkowidzami. Nosorożec indyjski porozumiewa się dźwiękami i sygnałami zapachowymi (mocz, odchody, gruczoły zapachowe na stopach). Na zagrożenie reaguje ucieczką, ale kiedy musi się bronic (podobnie jak w czasie walk między samcami) używa jako broni ostro zakończonych dolnych kłów, a nie rogu. 

Odżywianie

Nosorożec indyjski żeruje najczęściej rano i wieczorem. Jego pokarm stanowią przede wszystkim wysokie trawy, ale zjada także pędy drzew i krzewów, trzciny oraz płody rolne i rośliny wodne. Podczas pobierania jedzenia używa chwytnej górnej wargi.  

Rozmnażanie i rozwój

Samice rodzą po raz pierwszy pomiędzy szóstym, a ósmym rokiem życia. Po ciąży trwającej 17 miesięcy na świat przychodzi tylko 1 młode, którego masa stanowi tylko kilka procent masy ciała matki. Towarzyszy ono matce do czasu następnego porodu, czyli ok. 3 lata. Nosorożec indyjski żyje ok. 40 lat.
Nosorożec pancerny, Rhinoceros unicornis, nosorożec indyjski, Indian Rhinoceros Fot. Darren Swim, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Nosorożec pancerny, Rhinoceros unicornis, nosorożec indyjski, Indian RhinocerosNosorożec pancerny, Rhinoceros unicornis, nosorożec indyjski, Indian Rhinoceros
Nosorożec pancerny, Rhinoceros unicornis, nosorożec indyjski, Indian Rhinoceros

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Rhinoceros
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź