Pancernik długoogonowy (Dasypus novemcinctus)

Nazywany/a też: peba

Fot. Tom Friedel, CC/Wikipedia
Długość ciała mieści się w granicach 35 -57 cm, długość ogona 25 -45 cm, masa ciała wynosi ok. 6 kg. Głowa, tułów i ogon pokryte są płytkami kostnymi tworzącymi pancerz. W części środkowej tułowia znajduje się od 8 do 11 rzędów ruchomych tarczek, spomiędzy których wystają pojedyncze, szczeciniaste włosy, pozostałe płytki są sztywno ze sobą połączone. Głowa jest wydłużona, oczy małe, uszy długie i wąskie. Ogon długi. Kończyny są krótkie, przednie posiadają 4 palce, tylne 5 palców. Palce zakończone są mocnymi pazurami. Ciało peby ma barwę różowawobrązową, ale spód i boki porasta żółtobrązowe, rzadkie futerko. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Peba występuje w Ameryce Południowej (oprócz terenów na zachód od Andów), Ameryce Środkowej oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Jest jedynym gatunkiem szczerbaka występującym w USA i przez ostatnich 150 lat znacznie rozszerzyła swój zasięg. Jest szeroko rozprzestrzeniona i liczna. 
Czy wiesz, że...
  • Peba bywa wykorzystywana w laboratoriach jako cenny materiał do badań nad ciążami mnogimi, a także nad trądem, na który zwierzę to zapada jako jedyne poza człowiekiem.

Tryb życia

Środowiskiem życia pancernika długoogonowego są wilgotne lasy równikowe, lasy monsunowe, lasy stref umiarkowanej i podzwrotnikowej, tereny otwarte -pola uprawne, łąki, stepy, a także półpustynie. Zwierzę to jest aktywne w nocy, dzień spędza w samodzielnie wykopanej norze. W chwili zagrożenia również stara się uciec do nory. Potrafi pływać. Dzięki pancerzowi z łatwością przeciska się nawet przez cierniste gęstwiny. 

Odżywianie

Główny pokarm peby stanowią mrówki, termity i pędraki, które chwyta długim językiem pokrytym lepką śliną. Zjada także inne bezkręgowce oraz drobne kręgowce. Zdarza jej się polować nawet na jadowite węże. Twarda skóra na pysku chroni ją przed ugryzieniami jej ofiar. Swoją dietę peba wzbogaca owocami, pędami roślin, bulwami i grzybami.

Rozmnażanie i rozwój

Samica wytwarza tylko jedną komórkę jajową, która po zapłodnieniu dzieli się na 4 identyczne genetycznie zarodki. Tak więc dzieci tego ssaka w danym miocie są zawsze tej samej płci i stanowią „czworaczki jednojajowe”. Ciąża jest przedłużona (opóźniona implantacja zapłodnionego jaja) i trwa ok. 260 dni. Młode rodzą się pokryte miękką skórą, która stopniowo twardnieje. Długość życia pancernika długoogonowego w stanie dzikim sięga 15 lat, w niewoli może dożyć 19 lat.
Pancernik długoogonowy, Nine-Banded Armadillo, Dasypus novemcinctus Fot. Tom Friedel, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Pancernik długoogonowy, Nine-Banded Armadillo, Dasypus novemcinctus
Pancernik długoogonowy, Nine-Banded Armadillo, Dasypus novemcinctus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Pancerniki
Rodzaj:Dasypus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź