Sposoby i rady na upały. Dieta na upały

Kiedy mamy do czynienia z upałem? Kiedy termometry w Polsce wskażą 30 st. C w cieniu. Ale nasz komfort termiczny zależy nie tylko od wartości na termometrze. To w jaki sposób reagujemy na upały zależy do prędkości wiatru, wilgotności powietrza i od nasłonecznienia. Inaczej przecież odbieramy temperaturę 30 stopni, kiedy jesteśmy w cieniu, a inaczej, gdy jesteśmy w pełnym słońcu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Temperatury powyżej 30 stopni potrafią mocno dopiec − szybciej niż zwykle się męczymy, trudniej nam zaczerpnąć powietrza, zmuszeni jesteśmy ograniczać pobyt poza domem. Mogą też wystąpić poważniejsze konsekwencje takie jak omdlenia, zasłabnięcia czy udary słoneczne.
Rady na upały:
  • Unikaj nagrzewanie mieszkania – w tym celu zamknij okna, zasłoń je żaluzjami lub roletami, by uniknąć dopływu promieni słonecznych w ciągu dnia. Mieszkanie wietrzymy w nocy, kiedy temperatura powietrza nieco spadnie.
  • Jeżeli temperatura jest bardzo wysoka, przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Unikaj przebywania w miejscach nasłonecznionych w najgorętszych godzinach w ciągu dnia – zazwyczaj między 11, a 18.
  • Wprowadź do swojego menu lekkostrawną dietę opartą na warzywach i owocach. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw i napoi alkoholowych, które nagrzewają dodatkowo organizm i powodują jego odwodnienie. Dobrym rozwiązaniem jest też sok pomidorowy, który uzupełnia niedobory potasu.
  • Starajmy się przyswajać większą ilość płynów – ok. 2-3 litry. Najlepiej postawić na niegazowaną wodę mineralną, ew. napoje izotoniczne lub naturalne, niesłodzone soki. Unikaj gazowanych napoi słodzonych, które potęgują uczucie pragnienia.
  • Postaw na ubrania z naturalnych, oddychających tkanin – z lnu, bawełny – unikaj włókien syntetycznych. Wybieraj garderobę w jasnych kolorach, bowiem ciemne pochłaniają ciepło.
  • Korzystajmy z klimatyzacji, ale z rozsądkiem. Organizm niestety źle znosi nagłe skoki temperatury. Optymalną temperaturą dla człowieka są 22-23 stopnie, to przy dużych upałach różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać kilku stopni. Inaczej czeka nas szok termiczny.
  • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.

A co ze zwierzętami? Zwierzęta reagują na upał podobnie do ludzi, bo grozi im takie samo niebezpieczeństwo jak człowiekowi. „Od przebywania na słońcu zwierzę może dostać udaru, czy narazić się na przegrzanie” – powiedział PAP kierownik działu hodowlanego wrocławskiego zoo Mirosław Piasecki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ich psiaki chłodzą się jedynie poprzez intensywne zianie. Nie mają możliwości oddawania nadmiaru ciepła wraz z potem, tak jak to robią ludzie.

Dlatego podczas upałów najważniejszy dla zwierząt jest dostęp do wody. Muszą zawsze mieć świeżą wodę i zapewnione zacienione miejsce, by nie przebywały przez cały czas na pełnym słońcu. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy większość naturalnych poideł - jak kałuże i inne małe zbiorniki wody – szybko wysycha.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.1) Oceń: