Berberys owoc - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne jaskrowce berberysowate berberys Berberys owoc
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Berberys owoc (Berberidis Fructus)

Berberys
Spis treści
Występowanie

Berberys to roślina, która w stanie dzikim występuje w Europe oraz Azji. Rośnie na suchym i kamienistym terenie.

Wygląd

Jest to kolczasty krzew, który może dorastać do 3 m wysokości. Liście rośliny  mają kształt odwrotnie jajowaty i ząbkowany, mogą mieć długość od 3 do 6 cm. Kwiaty są niewielkie, mają barwę żółtą, są zebrane w zwisające grona i wydzielają silny zapach. Owoce to jagody, które są lśniąco czerwone, dojrzewają we wrześniu.

Zbiór

Zbiory owoców przeprowadza się zanim owoce zdążą dojrzeć, ponieważ dojrzały owoc jest zbyt miękki i łatwo ulega zgnieceniu. Zaleca się, aby owoce suszyć w temp. 40 stopni.

Właściwości lecznicze

Owoce berberysu są bardzo bogate w witaminę C, dlatego mają działanie witaminizujące, a w Polsce nazywane są polską cytryną. Stosowane są jako środek przeciwgorączkowy, a także pomocniczo podczas przeziębień oraz do ogólnego wzmocnienia organizmu. Berberys ma działanie moczopędne, dlatego poleca się go stosować podczas wszelkich problemów z układem moczowym. Działa również żółciopędnie oraz w niewielkim stopniu przeczyszczająco. Jest świetnym regulatorem procesów trawiennych, spożywany regularnie pozwala uregulować wypróżnienia. Znane są również jego właściwości dietetyczne, dlatego często zaleca się go podczas odchudzania. Owoce berberysu w formie suszonej poleca się dodawać do herbaty, tak spożywane poprawiają siłę witalną organizmu, usprawniają naczynia krwionośne, łagodzą również stany zapalane w obrębie błon śluzowych. Berberys poleca się stosować również w przypadku występowania kataru, a także drobnych krwawień z nosa.

Praktyczne zastosowanie

Napar na przeziębienie i wzmocnienie organizmu

Składniki:
Łyżka rozdrobnionych owoców berberysu
Woda

Owoce wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem. Zostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Przecedzić.
    
Nalewka z owoców

Składniki:
1 kg owoców berberysu
0,5 l wódki
0,25 l spirytusu
0,5 kg cukru

Owoce umyć i pozbawić szypułek. Wrzucić do naczynia i wymieszać z cukrem. Odstawić w ciepłe miejsce na około 14 dni. Po 2 tygodniach owoce należy zalać wódką oraz spirytusem i ponownie odstawić na miesiąc. Po miesiącu przefiltrować i przelać do butelki. Schować w suchym i ciemnym miejscu. Po 3 miesiącach nalewka jest gotowa do spożycia.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

W Polsce mamy:
Berberys Thunberga Berberis thunbergii ciernisty, silnie rozgaęłziony krzew, całobrzegie, owalne, zielone, żółte lub czerwone liście, drobne, zółte kwiaty zebrane w grona, są 5-krotne, owoce to czerwone jagody, odporny na mróz, zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby, choroby i szkodniki, trzeba przycinać zagęszczone gałęzie i usuwać stare pędy.
Berberys pospolity Berberis vulgaris ma kolce, liście są jajowate, ząbkowane, po 3 wyrastają z 1 miejsca, mają długie ogonki, kwiaty są małe, żółte, płatki i działki szerokie, 6 miodników, pręciki odginają się w stronę owada pod wpływem dotyku, kwiaty zebrane są w grona, owoce to jajowate jagody, roślina ozdobna, jadalna, owoce nadają się na soki, dżemy, syropy, konfitury i marmolady, lecznicza, korzeń, liście, korę, owoce stosuje się jako środki lecznicze, liście leczą choroby nerek, dróg żółciowych, wątroby, pęcherzyka żółciowego, owoce leczą krwawienia z nosa, choroby bakteryjne i gorączkę.