Bez czarny owoc, kwiat - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne szczeciowce piżmaczkowate bez Bez czarny owoc, kwiat
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Bez czarny owoc, kwiat (Sambucinigri Fructus, Sambucinigri Flores)

Bez czarny
Spis treści
Występowanie

Niestety, nie ma żadnych danych, które mogłyby pomóc stwierdzić skąd pochodzi bez czarny. Uznaje się jednak, że tereny w Europie, gdzie panuje klimat oceaniczny oraz suboceaniczny, a także zachodnie tereny basenu Morza Śródziemnego, to miejsca jego występowania. Obecnie rośnie w Afryce, na Azorach, na Półwyspie Apenińskim i Iberyjskim, na Sycylii i w Grecji. Ponadto można go spotkać na terenach Bliskiego Wschodu. Występuje w krajach Europy wschodniej i zachodniej – również na Wyspach Brytyjskich. Spotkać go można również w wielu krajach skandynawskich, a także w Rosji, Estonii i Łotwie.

Wygląd

Bez czarny to najczęściej wysoki krzew, choć czasem może być drzewem. Może osiągać do 10 m wysokości. Pędy rośliny są wzniesione, mają gałęzie boczne. Liście są dwa razu dłuższe niż szersze, mają barwę ciemnozieloną od góry i jasną od dołu. Kwiaty są duże, mają biały kolor i płaski kształt – występują w postaci baldachogrona. Owce rośliny to pestkowce posiadające od 3 do 6 nasion, mają kolor fioletowoczarny i kulisty kształt.

Zbiór

Kwiaty zbiera się gdy rozkwitają, najlepiej w słoneczny dzień. Owoce zbiera się, gdy są dojrzałe, czyli przybierają barwę czarnofioletową – zbiory najlepiej przeprowadzać w słoneczny dzień po deszczowym dniu.

Właściwości lecznicze

Kwiaty bzu czarnego mają działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Poleca się je stosować podczas przeziębień – działają napotnie, rozrzedzają katar, pomagają wykrztuszać zalegającą wydzielinę. Działają również moczopędnie, dlatego napary z bzu poleca się podczas infekcji układu moczowego. Wzmacniają organizm oraz naczynia włosowate. Przeciwdziałają uderzeniom krwi do głowy. Kwiaty bzu działają przeciwbólowo – stosuje się je pomocniczo podczas migren.

Owoce bzu działają odtruwająco i przeczyszczająco – stosuje się je do oczyszczania organizmu, a także oczyszczania krwi. Dzięki tym właściwościom stosuje się je pomocniczo w chorobach związanych z nagromadzeniem toksyn w organizmie, czyli chorobie reumatycznej czy chorobach skórnych. Identycznie jak kwiaty bzu, mają działanie napotne oraz przeciwgorączkowe. Owoce stosuje się do naturalnego obniżania poziomu cholesterolu we krwi, a także do podnoszenia odporności całego organizmu. Owoce działają przeciwwirusowo oraz moczopędnie. Poleca się je stosować w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Działają również przeciwbólowo, dlatego stosuje się je pomocniczo w rwie kulszowej oraz w innych nerwobólach.

Praktyczne zastosowanie

Napar z kwiatów bzu na przeziębienie i gorączkę

Składniki:
1 łyżka kwiatów czarnego bzu
Woda

Kwiaty zalać zimną wodą, gotować na małym ogniu przez około 5 minut, doprowadzając do wrzenia. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki naparu.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bez czarny Sambucus nigra zielona kora z wiekiem szarzeje, widać na niej przetchlinki, czerwone pączki, nieparzystodzielne liście mają eliptyczne, zaostrzone odcinki, mogą mieć nitkowate przylistki, białe, pięciopłatkowe kwiaty z 1 słupkiem i 5 pręcikami zebrane są w płaskie baldachogrona, owoce to czarne pestkowce, są jajowate, roślina lecznicza, kwiaty działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, napotnie, wyksztuśnie, moczopędnie, leczą gorączkę i biegunki, zapalanie spojówek, owoce nadają się do spożycia po przetworzeniu np. jako herbatki, konfitury itd. Roślina ozdobna.