Bez czarny owoc, kwiat (Sambucinigri Fructus, Sambucinigri Flores)

Występowanie
Niestety, nie ma żadnych danych, które mogłyby pomóc stwierdzić skąd pochodzi bez czarny. Uznaje się jednak, że tereny w Europie, gdzie panuje klimat oceaniczny oraz suboceaniczny, a także zachodnie tereny basenu Morza Śródziemnego, to miejsca jego występowania. Obecnie rośnie w Afryce, na Azorach, na Półwyspie Apenińskim i Iberyjskim, na Sycylii i w Grecji. Ponadto można go spotkać na terenach Bliskiego Wschodu. Występuje w krajach Europy wschodniej i zachodniej – również na Wyspach Brytyjskich. Spotkać go można również w wielu krajach skandynawskich, a także w Rosji, Estonii i Łotwie.
Wygląd
Bez czarny to najczęściej wysoki krzew, choć czasem może być drzewem. Może osiągać do 10 m wysokości. Pędy rośliny są wzniesione, mają gałęzie boczne. Liście są dwa razu dłuższe niż szersze, mają barwę ciemnozieloną od góry i jasną od dołu. Kwiaty są duże, mają biały kolor i płaski kształt – występują w postaci baldachogrona. Owce rośliny to pestkowce posiadające od 3 do 6 nasion, mają kolor fioletowoczarny i kulisty kształt.
Zbiór
Kwiaty zbiera się gdy rozkwitają, najlepiej w słoneczny dzień. Owoce zbiera się, gdy są dojrzałe, czyli przybierają barwę czarnofioletową – zbiory najlepiej przeprowadzać w słoneczny dzień po deszczowym dniu.
Właściwości lecznicze
Kwiaty bzu czarnego mają działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Poleca się je stosować podczas przeziębień – działają napotnie, rozrzedzają katar, pomagają wykrztuszać zalegającą wydzielinę. Działają również moczopędnie, dlatego napary z bzu poleca się podczas infekcji układu moczowego. Wzmacniają organizm oraz naczynia włosowate. Przeciwdziałają uderzeniom krwi do głowy. Kwiaty bzu działają przeciwbólowo – stosuje się je pomocniczo podczas migren.
Owoce bzu działają odtruwająco i przeczyszczająco – stosuje się je do oczyszczania organizmu, a także oczyszczania krwi. Dzięki tym właściwościom stosuje się je pomocniczo w chorobach związanych z nagromadzeniem toksyn w organizmie, czyli chorobie reumatycznej czy chorobach skórnych. Identycznie jak kwiaty bzu, mają działanie napotne oraz przeciwgorączkowe. Owoce stosuje się do naturalnego obniżania poziomu cholesterolu we krwi, a także do podnoszenia odporności całego organizmu. Owoce działają przeciwwirusowo oraz moczopędnie. Poleca się je stosować w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Działają również przeciwbólowo, dlatego stosuje się je pomocniczo w rwie kulszowej oraz w innych nerwobólach.
Praktyczne zastosowanie
Napar z kwiatów bzu na przeziębienie i gorączkę
Składniki:
1 łyżka kwiatów czarnego bzu
Woda
Kwiaty zalać zimną wodą, gotować na małym ogniu przez około 5 minut, doprowadzając do wrzenia. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki naparu.


Bez czarny Sambucus nigra zielona kora z wiekiem szarzeje, widać na niej przetchlinki, czerwone pączki, nieparzystodzielne liście mają eliptyczne, zaostrzone odcinki, mogą mieć nitkowate przylistki, białe, pięciopłatkowe kwiaty z 1 słupkiem i 5 pręcikami zebrane są w płaskie baldachogrona, owoce to czarne pestkowce, są jajowate, roślina lecznicza, kwiaty działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, napotnie, wyksztuśnie, moczopędnie, leczą gorączkę i biegunki, zapalanie spojówek, owoce nadają się do spożycia po przetworzeniu np. jako herbatki, konfitury itd. Roślina ozdobna.