Bodziszek cuchnący ziele - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne bodziszkowce bodziszkowate bodziszek Bodziszek cuchnący ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Bodziszek cuchnący ziele (Geranirobert. Herba)

Bodziszek cuchnący
Spis treści
Występowanie

Bodziszek cuchnący to roślina występująca na terenie Azji, Europy oraz Afryki Północnej. W Polsce występuje w wielu miejscach kraju i jest niezwykle popularna.

Wygląd

Roślina może dorastać do 20-50 cm wysokości. Łodyga może albo wznosić się prosto ku górze, albo opadać. Jest rozgałęziona i łamliwa, ma kolor różowawy. Liście ułożone są naprzeciwlegle, mają długie ogonki. Kwiaty mają średnicę ok 1 cm, jajowaty kształt i karminoworóżowe zabarwienie. Owoc to gładka rozłupnia.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w okresie kwitnienia. Suszenie należy przeprowadzać w zacienionym i przewiewnym miejscu. Ziele można również suszyć w suszarni, wówczas temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni.

Właściwości lecznicze

Ziele bodziszka zalecane jest do hamowania krwawień, dlatego poleca się je stosować w przypadku krwawień z nosa oraz w obfitych miesiączkach. Stosowane jest również w krwiomoczu. Bodziszek to roślina o wspaniałych właściwościach leczniczych, w szczególności, jeżeli chodzi o wątrobę. Pomaga w niewydolności wątroby, jej stłuszczeniu, stanach zapalnych oraz marskości. Działa przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Zewnętrznie jest stosowany do leczenia stłuczeń oraz wszelkich ran naskórka. Działa pomocniczo również w wielu chorobach skóry. Bodziszek polecany jest przede wszystkim do leczenia bielactwa (kuracja musi być długotrwała), łojotokowego zapalenia skóry, wyprysków skórnych i trądziku. Pomocniczo stosuje się ziele podczas zapalenia pęcherza moczowego oraz nerek. Ma działanie przeciwbiegunkowe oraz przeciwnowotworowe. Roślina ta polecana jest również w nieżytach górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją do leczenia nieżytów żołądka, bolesnych skurczy jelitowych, zapalenia żołądka, zespołu jelita drażliwego, a nawet nowotworów przewodu pokarmowego. Sprawdza się również doskonale w leczeniu schorzeń okulistycznych – wspomaga w leczeniu stanów zapalnych oczu oraz powiek, jak również jest pomocny w nadmiernym łzawieniu. Okłady z bodziszka poleca się nie tylko na oczy, ale również na stawy czy skórę. W przypadku okładów na stawy, mogą one przynieść ulgę w schorzeniach reumatologicznych. Ginekolodzy także docenili właściwości tej rośliny, dlatego polecają ją stosować podczas stanów zapalnych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych narządów intymnych. Bodziszek, jako naturalny lek znalazł również zastosowanie w proktologii – uśmierza swędzenie odbytu, wspomaga leczenie hemoroidów.

Praktyczne zastosowanie

Odwar do nasiadówek na problemy proktologiczne oraz ginekologiczne

Składniki:
2 łyżki suszonego lub świeżego ziela bodziszka
Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Gotować przez 15-20 minut  na małym ogniu, następnie przecedzić.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

no to ja przyrzekam sobie , że od wiosny będę zbierać moje ukochane roślinki do zielnika proponowałabym, żeby w szkołach było więcej botaniki i biologi . Marzę o tym, żeby dzieci rozpoznawały te cuda na łąkach i nimi się zachwycały, żeby chociaż kilkanaście nazw znały .Boże ratuj przyrodę.

Podobno, wtarty w skórę odstrasza kleszcze.

Takie coś znalazłam o bodziszku, wygląda, że faktycznie cuchnący https://swiatogrodnika.pl/bodziszek-cuchnacy-go-ja-2/

Bodziszek cuchnący Geranium robertianum wzniesiona lub pokładająca się, gęsto rozgałęziona, owłosiona i łamliwa, długoogonkowe, naprzeciwległe liście, liście pierzastosieczne, trójkątne, po 2 kwiaty na szypułkach w kątach liści wspierających, działki gruczołowato owłosione, trójnerwowe, płatki odwrotnie jajowate, fioletowe, owoce to gładka rozłupka, ziele przykłada się do ran i owrzodzeń, odwar z ziela i korzeni leczy czerwonkę, biegunkę, hamuje krwotoki z nosa, cofa zmiany spowodowane bielactwem.