Kalina koralowa kora - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne szczeciowce piżmaczkowate kalina Kalina koralowa kora
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kalina koralowa kora (Viburni Opuli Cortex)

Kalina
Spis treści

Występowanie

Roślina występuje w Azji (środkowo-zachodnie terytoria) oraz Europie. Odmiany geograficzne kaliny spotkać można w Ameryce Północnej oraz na terytoriach Dalekiego Wschodu. W Polsce spotkać można ją wszędzie oprócz Tatr.

Wygląd

Roślina to krzew, który może dorastać nawet do 6-7 m wysokości, choć najczęściej osiąga do 4 m wysokości. Liście są ułożone naprzeciwlegle, są duże – osiągają 7-10 cm długości i 8 cm szerokości. Mają barwę ciemnozieloną z wierzchu i jaśniejszą od spodu. W okresie jesiennym przybierają barwę szkarłatnopurpurową. Kwiaty mają barwę białą, są nieduże. Owoce mają barwę szkarłatnoczerwoną. W środku owocu znajduje się czerwona pestka.

Zbiór

Korę pozyskuje się wczesną wiosną, gdy da się ją łatwo oddzielić od drewna. Suszenie należy przeprowadzić w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kora ma działanie przeciwskurczowe, jest pomocna w przypadku występowania bolesnych skurczy macicy, poleca się ją zatem przy bolesnym miesiączkowaniu. Hamuje również krwawienia, dlatego stosuje się ją na przykład przy zbyt obfitych krwawieniach miesięcznych. Działa uspokajająco. Sprawdza się również w leczeniu innych kobiecych dolegliwości, między innymi stosuje się ją przy nieregularnych krwawieniach związanych z okresem menopauzy. Może być stosowana przez kobiety w ciąży – zapobiega poronieniom, wymiotom i nudnościom, a nawet bolesnym skurczom nóg. Kora może być wykorzystywana również w sposób zewnętrzny – działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran na skórze. Korę, w sposób zewnętrzny wykorzystuje się również do leczenia hemoroidów. Stosuje się ją również do obniżenia ciśnienia krwi, jednak raczej w charakterze pomocniczym, ponieważ działanie to jest niewielkie.

Praktyczne zastosowanie

Odwar z kory na bóle menstruacyjne

Składniki:
1 łyżki wysuszonej kory
Woda

Korę zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Odstawić na 30 minut. Przecedzić. Spożywać w ilości 1/3 szklanki, 3 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Kalina koralowa Viburnum opulus krzew o luźnej niesymetrycznej koronie, szara kora, kuliste przetchlinki, nakrzyżległe, brunatne paki, dłoniaste, trójdzielne, ząbkowane liście na średnich ogonkach, ulistnienie naprzeciwległe, palowy system korzeniowy, długie korzenie przybyszowe, białe, trąbkowate kwiaty zebrane w baldachogrona, 5 okrągło zakończonych płatków, kielich z niewielkich ząbków, owoce to czerwone pestkowce, roślina lecznicza, kora działa przeciwskurczowo, leczy robaczyce, dusznice bolesną, leczy choroby układu oddechowego zwierząt, roślina jadalna po ugotowaniu i innej obróbce cieplnej je się owoce, pozyskuje się z nich czerwony barwnik, z gałązek robi się pręty i druty, roślina ozdobna, drewno nadaje się na opał, robi się z niej podkładki dla innych roślin, lubi mokre gleby, bardzo wilgotne, lubi każde natężenie światła, potrzebuje przycinania.