Kocanka kwiat - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce astrowate Asteroideae kocanki Kocanka kwiat
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kocanka kwiat (Helichrysi Flores)

Kocanka
Spis treści

Występowanie

Roślina ta występuje w licznych gatunkach na terenach charakteryzujących się ciepłym klimatem, czyli przede wszystkim w Afryce, Nowej Zelandii, Australii, niektórych rejonach Azji oraz w basenie Morza Śródziemnego. Dziko rosnącym gatunkiem w Polsce jest kocanka piaskowa.

Wygląd

Kocanka piaskowa dorasta do 10-30 centymetrów wysokości. Roślina ma kolor popielatoszary, pokryta jest włoskami, które mają kolor srebrzysty. Łodyga jest rozgałęziona, wyrastają z niej liście. Kwiaty barwy pomarańczowo-żółto-złocistej, czasami mają barwę purpurową lub bladożółtą, są zebrane w koszyczki. Owoce to niełupki, które posiadają puch kielichowy.

Zbiór

Zbiory koszyczków kwiatowych przeprowadza się w okresie od lipca do sierpnia. Suszenie należy przeprowadzić w przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kocanka znana jest ze swoich właściwości żółciopędnych oraz żółciotwórczych, dlatego stosuje się ją powszechnie w leczeniu schorzeń pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej oraz schorzeń wątroby, takich jak na przykład niewydolność wątroby. Polecana wszystkim tym osobom, u których stwierdzono problemy dotyczące wytwarzania żółci. Kocanka sprawdza się także w leczeniu schorzeń dróg żółciowych, które związane są na przykład z jej zastojem, jak również w leczeniu pooperacyjnym dróg żółciowych. Dzięki właściwościom hamującym napięcie mięśni gładkich, działa lekko rozkurczowo. Wykorzystywana jest także do leczenia zaburzeń trawienia – pobudza apetyt, jest pomocna w niedokwaśności soków żołądkowych, zwiększa przyswajanie składników odżywczych, reguluje ruchy perystaltyczne jelit, łagodzi stany zapalane w obrębie błony śluzowej żołądka. Kwiat kocanki posiada również właściwości przeczyszczające oraz moczopędne.

Praktyczne zastosowanie

Odwar stosowany w leczeniu kamicy dróg żółciowych

Składniki:
2 łyżki kwiatów kocanki
Woda

Kwiaty zalać 500 ml wody. Po doprowadzeniu do wrzenia gotować jeszcze przez 5 minut. Tak sporządzony odwar należy pić 2 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

tu na zdjeciu jest wrotycz a nie kocanka

W Polsce jest Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium podziemne kłącze, pęd i liście pokryte są srebrnymi, filcowatymi włoskami, łodyga rozgałęziona, ulistnienie skrętoległe, liście równowąskie, tępo zakończone, kwiaty żółte i pomarańczowe, zebrane są w kuliste koszyczki, koszyczki zebrane są baldachokształtna wiechę, okrywa kwiatowa błoniasta i sucha, brzeżne kwiaty są żeńskie i języczkowe, wewnętrzne rurkowe i obupłciowe, owoc to pięciokanciasta niełupka z puchem kielichowym, roślina ozdobna i lecznicza, odwar z kwiatów leczy choroby wątroby i woreczka żółciowego, działa, żółciopędnie, moczopędnie, przeczyszczająco, pomaga przy reumatyzmie. Rośnie na polach, ugorach, miedzach, nieużytkach, polnych drogach.