Łopian korzeń - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce astrowate Asteroideae łopian Łopian korzeń
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Łopian korzeń (Bardanae Radix)

Łopian
Spis treści

Występowanie

Łopian pochodzi z terenów Azji oraz Europy. Obecnie rośnie w różnych, umiarkowanych regionach na całym świecie – Europie, Chinach, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, na Syberii i w innych miejscach.

Wygląd

Łopian to roślina, której łodyga może sięgać nawet do 2 m wysokości. Korzeń łopianu to surowiec używany w lecznictwie. Długość korzenia może sięgać do 50 cm, jego zapach określa się jako nieprzyjemny, ma przy tym słodkawy smak. Korzeń jest gruby i rozgałęziony. Liście łopianu są duże i mają sercowaty kształt, brzegi są natomiast ząbkowane. Kwiaty mają barwę fioletoworóżową, występują w postaci koszyczków, które są otoczone haczykowatymi łuskami.

Zbiór

Korzenie są wykopywane z ziemi w okresie jesiennym podczas pierwszego roku wegetacji, lub w okresie wiosennym w drugim roku wegetacji.

Właściwości lecznicze

Łopian działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz grzybobójczo. Posiada właściwości moczopędne, dlatego sprawdza się w leczeniu kamicy nerkowej oraz stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego. Korzeń łopianu działa przeciwreumatycznie, dlatego wykorzystuje się go w bólach reumatycznych. Łopian polecany jest w nieżytach przewodu pokarmowego – zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, działa ochronnie na przewód pokarmowy, reguluje procesy trawiennie i przede wszystkim pomaga przywrócić prawidłową florę bakteryjną po kuracjach antybiotykami lub innymi lekami. Korzeń łopianu jest wykorzystywany również do leczenia zewnętrznego – leczy czyraki, wypryski skórne i trądzik. Wykorzystywany jest w leczeniu innych chorób skóry, szczególnie łuszczycy i towarzyszącemu jej łupieżowi. Sprawdza się doskonale w przypadku świądu skóry oraz wypadaniu włosów. Działa oczyszczająco na cały organizm, dzięki temu polecany jest przy uciążliwych zaparciach. Korzeń łopianu polecany jest diabetykom, ponieważ pomaga regulować poziom prawidłowego cukru we krwi. Poleca się go również podczas przeziębienia – pomaga niwelować katar i kaszel oraz ból gardła. Posiada również właściwości napotne, dlatego wykorzystuje się go także podczas gorączki.

Praktyczne zastosowanie

Wywar z korzenia łopianu na wypadanie włosów

Składniki:
3 łyżki korzenia łopianu
Szklanka wody

Korzeń łopianu zalać wrzącą wodą, gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Odcedzić. Wcierać w skórę głowy lub używać jako płukankę do włosów.

Maść na problemy skórne, wysypki
(Przepis prof. Muszyńskiego)

Składniki:
1 łyżka korzenia łopianu
1/2 szklanki wody

Korzeń łopianu zalać wodą, zostawić do napęcznienia. Zmiażdżyć i utrzeć z 3 łyżkami oleju lnianego. Powstała maść sprawdza się w leczeniu różnych chorób skóry.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Łopian wiekszy Arctium lappa gruby, mięsisty, rozgałęziony korzeń, gruba, wzniesiona, mocno rozgałęziona łodyga, sercowate liście z ząbkowanymi brzegami, liście rozety są większe niż łodygowe. Kwiaty zebrane są w koszyczki, te zebrane są w wiechy, koszyczki maja długie szypułki i zielone, haczykowate łuski okrywy, w środku okrywy są plewinki-łuseczki wyrastające z dna okrywy, kwiaty są fioletowe, owoc to niełupka, roślina lecznicza, korzenie działają napotnie, moczopędnie, grzybobójczo, bakteriobójczo, leczy choroby układu pokarmowego, wątroby, pęcherza żółciowego, dróg moczowych, łupieżu, trądziku, świądzie czyrakach. Roślina jadalna, korzeń, łodygi i ogonki liściowe są jadalne, rośnie na podwórkach, przydrożach, polach, miedzach, nieużytkach, łąkach.