Malwa dzika kwiat, ziele (Malvaesilv. Flores, Herba)
Występowanie
W formie naturalnej występuje w Europie, dużej części Azji oraz Afryce Północnej. Jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występuje w tej formie na Azorach oraz w innych miejscach na świecie. W Polsce roślinę spotkać można na terenach niżowych oraz w niższych partiach gór. Jako roślina uprawna występuje w wielu krajach na całym świecie.
Wygląd
Łodyga dorasta do 1 m wysokości, jest owłosiona, posiada pędy boczne, którą są albo wzniesione, albo pokładające się. Liście są owłosione z obu stron, mają kształt okrągławy. Są 3-,5- lub 7- dłoniastoklapowane. Płatki kwiatów mają barwę purpurowo-fioletową lub czarnofioletową, na ich powierzchni występują trzy ciemne prążki. Kwiaty są dosyć duże, osiągają do 6 cm średnicy. Owoc to rozłupnia, która składa się z rozłupek o okrągłych brzegach.
Zbiór
Kwiaty zbiera się w okresie ich zakwitania, czyli od czerwca do sierpnia. Zbiory przeprowadza się ręcznie, zbiera się kwiaty bez szypułek, należy być bardzo ostrożnym, by nie zgnieść koron kwiatów. Po zbiorach surowiec należy wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Właściwości lecznicze
Roślina ma działanie ochronne na górne drogi oddechowe, stosuje się ją zarówno w nieżytach, jak również wszelkich stanach zapalnych. Wykorzystywana jest do leczenia takich dolegliwości jak chrypka, kaszel, podrażnienie gardła. Pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę i zmniejsza ogólny stan zapalny dróg oddechowych. Dzięki naturalnie występującym w roślinie śluzom, działa ochronnie na przewód pokarmowy, niweluje podrażnienia żołądka i jelit, reguluje również wypróżnienia – działa dobroczynnie zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek. Malwa wykorzystywana jest do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, pomaga w zaburzeniach trawienia. Sprawdza się pomocniczo w nieżytach dróg moczowych. Wykorzystuję się ją również w sposób zewnętrzny, działa przeciwzapalnie i ochronnie na skórę. Sprawdza się przede wszystkim w formie okładów na podrażnione i zmęczone oczy, a także do leczenia ran na skórze takich jak wrzody czy egzemy. Można z niej przyrządzić płukanki na stany zapalane gardła i jamy ustnej. A także te przeznaczone do płukania miejsc intymnych, które są pomocne w upławach oraz nadżerkach. Kwiaty malwy uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają również przepływ krwi w małych naczyniach krwionośnych.
Praktyczne zastosowanie
Napar na stany zapalne górnych dróg oddechowych
Składniki:
10 g kwiatów malwy dzikiej
Woda
Kwiaty zalać połową szklanki wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na kwadrans. Odcedzić. Pić co godzinę po jednej łyżeczce.
Ślaz dziki Malva sylvestris owłosiona, rozgałęziona się, pokładająca lub wzniesiona łodyga, okrągłe, karbowane, owłosione, pierzastodzielne liście, nasady sercowate, kwiaty wyrastają w pachwinach liści, korona dłuższa od kielicha, wycięte, purpurowe płatki, owoc to rozłupnia z zaokrąglonych, jednonasiennych rozłupek. Roślina miododajna, lecznicza, kwiat leczy katar, przeziębienie, suchy kaszel, choroby ust, krtani, gardła, chrypkę, zewnętrznie atopowe zapalenie skóry. Roślina jadalna, liście i pędy to jarzyna, nadaje się na zupy i surówki. Roślina ozdobna, rośnie na łąkach, przydrożach, ogrodach, podwórkach, miedzach.