Nostrzyk żółty ziele - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne bobowce bobowate nostrzyk Nostrzyk żółty ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nostrzyk żółty ziele (Melilotus officinalis)

Nazywana/y także: koza, lipka, nostrzek, nostrzyk lekarski, nostrzyk zwyczajny, nozderek, otylia, przytulia, tatarska trawa
Nostrzyk żółty. By AnRo0002 (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Nostrzyk żółty naturalnie występuje w Europie oraz Azji. Roślina ta rozprzestrzeniła się na tereny Ameryki Północnej oraz Nowej Zelandii. W Polsce znaleźć ją można na terenie całego kraju.

Wygląd

Łodyga nostrzyka żółtego na dole jest podkładająca się, natomiast u góry jest wzniesiona. Całkowita wysokość to 150 cm. Jest słabo ulistniona i raczej naga, czasami zdarza się, że jest lekko owłosiona.  Liście dzielą się na górne oraz dolne, są krótkoogonkowe i posiadają od 6 do 13 par nerwów. Kwiaty występuje licznie – od 30 do 70, są zwisające, osiągają długość do 7 mm. Owoc to strąk o jajowatym kształcie, który zawiera od 2 do 4 nasion, które są na ogół żółtozielone, choć zdarza się, że przybierają purpurowo paskowaną barwę.

Zbiór

Surowcem jest ziele nostrzyka. Zbiory przeprowadza się w  okresie kwitnienia rośliny, czyli od lipca do sierpnia. Należy ściąć wierzchołki roślin, tam gdzie występuje rozgałęzienie. Następnie należy wysuszyć surowiec, który nabierze charakterystycznego zapachu siana.

Właściwości lecznicze

Surowiec, który zawiera m. in. pochodne kumaryny, alantoinę, flawonoidy, witaminy C i E, garbniki, ma działanie przeciwzapalne. Sprawdza się w leczeniu żylnych dolegliwości, wzmacnia naczynia krwionośne, stosowany jest w profilaktyce zakrzepicy oraz tworzących się zastojów żylnych – rozkurcza naczynia krwionośne. Surowcem leczy się zarówno żylaki nóg, jak i odbytu. Stosuje się go również do leczenia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niewydolnością żylną takich jak bóle nóg, uczucie ciężkości nóg oraz bolesne skurcze. Sprawdza się w leczeniu zewnętrznych dolegliwości – pomaga leczyć stany zapalne skóry, czyraki i ropnie, a także opuchlizny i obrzmienia. Nostrzyk działa rozkurczowo na mięsnie układu pokarmowego oraz wydalniczego. Ma działanie uspokajające. Działa leczniczo na tkankę podskórną

Praktyczne zastosowanie

Odwar do zewnętrznego stosowania na rany, czyraki, do zmiękczania skóry

Składniki:

  • Pół łyżki ziela nostrzyka
  • Szklanka wody

Ziele zalać szklanką letniej wody. Gotować na małym ogniu przez 0,5 godziny nie doprowadzając do wrzenia. Najlepiej często mieszać odwar w czasie gotowania. Przecedzić.

Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Nostrzyk żółty Melilotus officinalis naga, rozgałęziona, żeberkowana łodyga u dołu pokładająca się, u góry wzniesiona, krótkoogonkowe liście trójdzielne, dolne na 3 lancetowate, ząbkowane listki, górne na 3 ząbkowane, romboidalne listki, przylistki są całobrzegie, lancetowate, ostro zakończone. Kwiaty zebrane są w grona na długich szypułkach, dzwonkowaty kielich, z lancetowatych, ostro zakończonych działek, żółta korona z żagielkiem dłuższym od łódeczki i skrzydełek, które się nie dotykają, łódeczka dłuższa od dzióbka, owoc to jajowaty strąk z żółtymi nasionami. Roślina miododajna i lecznicza, ziele działa przeciwzapalnie, rozkurcza naczynia krwionośne, leczy stany zapalne skóry i ropnie. Rośnie polach, miedzach, przydrożach, pastwiskach.

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!